رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله‌(ص) به لحاظ حجم نیرو و حضور نیروهای چهارگانه و فرماندهی ستاد ارتش بعد از انقلاب بی‌سابقه است.این رزمایش نشان داد ارتش از قابلیت بالایی در حراست از مرزهای کشور برخوردار است.
کد خبر: ۶۷۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۸
به گزارش اول نیوز به نقل از تسنیم، رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله‌(ص) در محدوده‌ای به وسعت دو میلیون و 200 هزار کیلومتر مربع از سواحل مکران تا مدار 10 درجه شمالی اقیانوس هند و همچنین در برخی مناطق استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان آغاز شده است.این رزمایش تا دهم دی ماه ادامه داشت و در دو روز اول یگان‌های نیروی زمینی به انجام مأموریت پرداختند. به لحاظ حجم یگان‌های حاضر از نیروهای زمینی، هوایی و دریایی، پدافند هوایی و نیز فرماندهی ستاد آجا در طول سال‌های پس از انقلاب بی‌سابقه است. رزمایش محمد رسول‌الله(ص) به لحاظ حجم نیرو و حضور نیروهای چهارگانه و فرماندهی ستاد ارتش بعد از انقلاب بی‌سابقه است.این رزمایش نشان داد ارتش از قابلیت بالایی در حراست از مرزهای کشور برخوردار است. تاکتیک‌های پیشرفته و تجهیزات جدید توسط نیروهای کارآمد در این رزمایش به خوبی تست شد و مسئولان قرارگاه خاتم‌الانبیا و ستادکل نیروهای مسلح نیز از نزدیک آنها را نظاره کردند. این رزمایش یک پیام برای دشمنان داشت و آن اینکه اعلام کرد ما آماده‌ایم و پیامش برای دوستان ما صلح و دوستی و امنیت بود. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار و عزت خود قرار دارد. ایران کشتی ثبات منطقه است و کشورهای منطقه این پیام را به خوبی دریافت کرده‌اند و از این بابت نزدیک شدن به نظام ایران را به عنوان رسالتی برای حفظ حیات و ثبات خود قلمداد می‌کند. نیروی دریایی ایران دهه‌های گذشته با تدابیر رهبر معظم انقلاب بازسازی و راهبردی شد و از این طریق پیام صلح و امنیت را به همه کشورها مخابره کرد. دشمنان و مستکبران همچنان از پیشرفت پدافند هوایی نظام و دستاوردهای نوین دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی در بهت و حیرت هستند که مصداق بارز آن را در سالم نشان دادن هواپیمای فوق سری RQ 70 و هشدارهای پی‌درپی به پهپادهای جاسوسی دانست. در دو روز رزمایش به هواپیمای فوق پیشرفته آمریکایی u2 هشدار‌هایی دادیم و آن را مجبور به عقب راندن از مرزهایی هوایی کشور کردیم که این اقتدار نظام را نشان می‌دهد.فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: همسایگان ما باید بدانند که ارتقای توان رزمی جمهوری اسلامی ایران تهدیدی برای کسی نیست بلکه برای دفاع از مرز‌ها و منافع خود است.سیاری اظهار داشت: پیام رزمایش برای کشورهای فرامنطقه‌ای این است که ما می‌توانیم امنیت منطقه را برقرار کنیم و این توان در منطقه وجود دارد.وی با تاکید بر توان بالای نظامی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: همه این را می‌دانند که ما توان برقراری امنیت در منطقه را داریم.فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: یکی از اهداف از برگزاری رزمایش محمد رسول الله(ص) نمایش اقتدار ایران اسلامی برای ایجاد امنیت در شمال اقیانوس هند و شرق تنگه هرمز است.
رزمایش بزرگ و مشترک محمد رسول الله (ص) ارتش، صبح روز چهارشنبه با حضور رییس جمهور و فرماندهان عالیرتبه نظامی با برگزاری رژه دریایی پس از 6 روز در دریای عمان پایان یافت.نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بکارگیری بیش از 100 فروند شناور، سطحی – هجومی ، راکت انداز تندرو، شناورهای زیر سطحی انواع یگان‌های پروازی و هوا ناو، تعداد زیادی از شناورهای بومی در قالب نیروهای مردمی به منظور نمایش قدرت دریایی با آرایش تاکتیکی منظم و با انجام رژه با شکوه دریایی آمادگی رزمی و اقتدار دریایی خود را امروز به نمایش گذاشتند.شناورهای نیروی دریایی با طی هزاران مایل از مناطق مختلف و گستره دریای عمان و شمال اقیانوس هند با برنامه‌ریزی دقیق و هدایت فرمانده هان جوان در این رژه با شکوه شرکت کردند.هماهنگی و وحدت فرماندهی، تمرینات تاکتیکی وعملیاتی تاکتیکی مشترک، تبادل تجربیات بین افسران جوان و باتجربه، استفاده از دستاوردهای بومی و داخلی صنایع دفاعی کشور و ارزیابی توان عملیاتی آنها، ارزیابی عملکرد نیروهای شرکت کننده در رزمایش از سوی داوران عالی رتبه نظامی، تقویت آمادگی های رزمی یگان‌های ارتش در شرایط بحرانی و نبردهای نامتقارن و اعلام پیام های صلح ودوستی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به کشورهای منطقه برای ثبات پایداری و امنیت منطقه‌ای از جمله نتایج و دستاوردهای مهم این رزمایش  بود.رزمایش بزرگ و مشترک محمد رسول الله (ص) پس از یک هفته تلاش خستگی ناپذیر و هماهنگ نیروهای دریایی، زمینی، هوایی و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تحقق اهداف  مورد نظر و دستیابی به نتایج ارزشمند و دستاوردهای مهمی که برای ارتش و نیروهای مسلح کشورمان به همراه داشت به کار خود پایان داد.
رزمایش مشترک بزرگ محمد رسول‌الله(ص) تنها نمایش گوشه‌ای از اقتدار، عزت و سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران است، اقتدار از آن منظر است که دشمنان انقلاب، اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران درصدد بودند با اعمال فشار از طریق تحریم‌، بنیه دفاعی ایران هم از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را رو به افول ببرند و امروز شاهد برگزاری این رزمایش در این ابعاد هستند. ارتش نظام جمهوری اسلامی ایران و همه نیروهای مسلح با استعانت از خداوند منان و تلاش غیورمردان نظامی، نه تنها اقتدار نظام را حفظ کردند، بلکه در این شرایط تحریم موجبات پیشرفت و توسعه را فراهم کردند. در حال حاضر در عرصه نظامی و دفاعی با وجود همه تحریم‌های ظالمانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، شاهد پیشرفت چشمگیر و روزافزون در عرصه دستاوردهای نوین سلاحی دفاعی و نظامی هستیم و این خاری در چشم دشمنان انقلاب و اسلام شده است. برگزاری رزمایش محمد رسول‌الله(ص) با ابعاد بزرگ زمینی، خاکی و هوایی از منظر نظامی و امنیتی نشان‌دهنده توان بالای حاکمیت در عرصه دفاعی است و دشمنان این سرزمین به خوبی پیام آن را دریافت خواهند کرد. برگزاری چنین رزمایشی آن هم به صورت مشترک با یگان‌های نظامی و مسلح یک کشور، در توان هر کشوری نیست، اینگونه رزمایش‌ها در حقیقت سخت‌ترین تمرینات نظامی است که نیازمند زیرساخت‌های لازم است و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران به این دستاورد مهم رسیده است. این رزمایش در سه منطقه بزرگ استان کرمان، سیستان و بلوچستان و بخشی از استان هرمزگان را از خلیج گواتر تا بندرعباس شامل می‌شود، منطقه عملیاتی برگزاری رزمایش در حدود 250 هزار کیلومتر مربع است که نیروهای سه‌گانه ارتش، نیروهای پدافند هوایی و سپاه پاسداران و بسیجیان حضور دارند.
همه نیروهای مسلح در راستای تأمین امنیت منطقه و مخابره پیام صلح، آرامش و دوستی به همه کشورهای منطقه در این رزمایش شرکت می‌کنند.اشراف اطلاعاتی ارتش جمهوری اسلامی ایران روی تحرکات دشمنان فرامنطقه‌ای به اندازه کافی و وافی است، امروز همه تاکتیک‌ها و تکنیک‌های آموزش داده شده به نیروهای مسلح براساس جدیدترین تهدیدات است، میدان رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله بهترین عرصه برای تمرین برای نیروهای مسلح است. از اهداف برگزاری این رزمایش انتقال تجربیات نظامی و دفاعی از سوی پیشکسوتان و فرماندهان عالی ارتش به جوانان و نیروهای مسلح است که در نهایت یک همتاسازی دراین عرصه رقم می‌خورد. مهم‌ترین هدف از برگزاری رزمایش محمد رسول‌الله از نگاه داخلی، افزایش قدرت دفاعی است، همه طرح‌های اجرایی دراین رزمایش پدافندی است و هرگز آفندی نیست، ارتش ایران امن کردن سواحل مکران را وظیفه خود می‌داند. در رزمایش بزرگ و مشترک محمد رسول‌الله قدرتمندترین سلاح‌ها و موشک‌های دفاعی همچون سلاح اخگر، شاهر، تانک‌های ذوالفقار، صمصام، موشک نازعات و فجر استفاده و به بوته آزمایش گذاشته می‌شود.
رزمایش بزرگ ارتش با نام «محمد رسول‌الله(ص)» از صبح روز، با حضور بخش گسترده‌ای از یگان‌های زمینی، دریایی، هوایی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.این رزمایش در جنوب استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شرق تنگه هرمز و سواحل مکران تا مدار 10 درجه شمالی در آب‌های دریای عمان و شمال اقیانوس هند به مدت 7 روز برگزار شد.گستره این رزمایش  در حدود 2 میلیون و 200هزار کیلومتر مربع خواهد بود و در روز آخر نیز رژه بزرگ یگان‌های سطحی و زیر سطحی برگزار می‌شود. در این رزمایش بزرگ، جدیدترین و مهم‌ترین دستاوردهای دفاعی در رزم زمینی، دریایی، هوایی و پدافندی مورد تست و ارزیابی قرار گرفت. در روز اول و دوم رزمایش یگان‌های نیروی زمینی به انجام عملیات می‌پردازند. پس از 6 روز نمایش اقتدار و توانمندی غیور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب رزمایش بزرگ و مشترک محمد رسول الله(ص)، این رزمایش روزچهارشنبه با رژه یکان‌های شناور نیروی دریایی و در حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی، رئیس جمهور به پایان رسید.
تیراندازی بالگردهای AB-212 به شناورهای مهاجم برای نخستین بار
در ششمین روز این رزمایش بالگردهای AB-212 که برای اولین بار به سامانه تیربار و راکت‌انداز تجهیز شده‌اند، اقدام به انجام عملیات کرده‌اند.در همین راستا این بالگردها با سامانه‌های تهاجمی خود علیه شناورهای مهاجم اقدام کرده و با موفقیت به سمت آنها تیراندازی کردند.این بالگردها چندی پیش توسط سازمان جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش به سیستم‌های تهاجمی مجهز شدند.
رژه دریایی ارتش
رزمایش بزرگ ارتش روز چهارشنبه با رژه دریایی یگان‌های شناوری، نداجا به پایان رسید.روز آخر این رزمایش با رژه یگان‌های دریایی ارتش در آب‌های عمان به پایان ‌رسید.در همین راستا ناوشکن جمهوری اسلامی جماران و ناو پشتیبانی رزمی بوشهر که در قالب ناوگروه سی و دوم در خلیج عدن و شمال اقیانوس هند مشغول انجام مأموریت بودند به آب‌های کشورمان بازگشتند تا در رژه فردا شرکت کنند.این شناورها پس از برگزاری رژه و پایان رزمایش به خلیج عدن بازمی‌گردند تا به مأموریت خود بپردازند.
ستاد بحران پدافند هوایی در پی اعلام وضعیت اضطراری
در ششمین روز از رزمایش بزرگ محمد رسول الله(ص) ارتش در پی اعلام وضعیت اضطراری در منطقه رزمایش، ستاد بحران تشکیل شد. این مرحله از رزمایش به منظور سنجش میزان چابکی و چلاکی یگانهای پشتیبانی کننده، توانمند سازی نیروی انسانی، ایجاد آمادگی بیشتر برای مقابله با بحران ها و کنترل آنها، مشخص شدن نقش ها و مسولیت ها و اداره و رهبری همه فعالیت ها، از قبیل پیش بینی، پیش گیری، کاهش خسارات و ایجاد آمادگی و مقابله با تهدیدات و هماهنگی بیشتر عملیاتی برگزار شد. در پی اعلام وضعیت اضطراری در منطقه رزمایش اقدامات اولیه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان توسط نیروهای حاضر در منطقه انجام شد ولی با توجه به وضعیت اضطراری به وجود‌آمده برابر تدبیر امیر فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی نیروهای پشتیبانی کننده رزمایش بلا فاصله به منطقه رزمایش اعزام و ستاد بحران در منطقه رزمایش تشکیل شد. آواربرداری، تخلیه مجروحین و فوت‌شدگان، کمک‌رسانی، تامین غذا و آب‌رسانی، کنترل تردد، حفظ اسناد و مدارک و تخلیه آن‌ها از جمله اقدامات ستاد بحران در منطقه رزمایش بود.
تثبیت آسمان منطقه رزمایش و ایجاد چتر پدافندی برای نیروهای حاضر
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با تلفیق اطلاعات دریافتی از منابع مختلف نسبت به کشف و شناسایی هواگردهای مهاجم و تثبیت آسمان منطقه رزمایش و ایجاد چتر پدافندی برای نیروهای خودی اقدام کرد. در ششمین روز از رزمایش مشترک محمد رسول الله(ص) ارتش، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با تلفیق اطلاعات دریافتی از منابع مختلف از جمله دیده بان های بصری ثابت و سیار، سایت های شنود، رادارهای ثابت و تاکتیکی و استفاده از نیروهای آموزش دیده مردمی نسبت به کشف و شناسایی هواگردهای مهاجم و تثبیت آسمان منطقه رزمایش و ایجاد چتر پدافندی برای نیروهای خودی اقدام کرد.استفاده از سامانه های پیشرفته دیده بانی و انتقال هوشمند اطلاعات، سایت های راداری و شنود الکترونیکی ثابت و سیار و بهره گیری از نیرو های آموزش دیده مردمی و انتقال سریع و امن اطلاعات به مراکز تصمیم سازی از جمله اقدامات قرارگاه پدافند هوایی در این مرحله از رزمایش است.
اجرای تاکتیک‌های متنوع آبی‌-خاکی با عملیات هواناوها و شلیک دوش‌پرتاب‌ها
در ششمین روز رزمایش نیروی دریایی ارتش با بکارگیری تاکتیک‌های متنوع آبی-خاکی، اجرای آتش‌های ساحل به دریا، عملیات هواناوها در ساحل، پرش چترباز، عملیات چریکی و تاخت موتورسواران تکاور این نیرو آمادگی رزمی و چابکی یگان‌های تکاوری خود را به نمایش گذاشتند.همچنین در این راستا از موشک‌های دوش‌پرتاب بومی میثاق 2، علیه انواع هواگردهای مدرن استفاده شد.از سوی دیگر سامانه‌های راداری مستقر در منطقه عمومی رزمایش امنیت فضای منطقه را برای اجرای ماموریت‌های شناورها فراهم کردند.
اجرای آتش انبوه و شلیک راکت توسط شناورهای تندروی آذرخش
در ششمین روز این رزمایش شناورهای تندروی آذرخش نیروی دریایی ارتش اقدام به شلیک راکت و اجرای آتش انبوه علیه اهداف دریایی کردند.این شناورها با پرتاب راکت‌هایی با سرجنگی منهدم کننده به مقابله با اهداف مورد نظر پرداختند.همچنین تکاوران نیروی دریایی ارتش با اجرای آتش انبوه توان دریایی خود را به نمایش گذاشتند.
موشک‌های کروز دریایی «نور» و «نصر» از روی شناورهای ارتش شلیک شد
در ششمین روز رزمایش، موشک‌های کروز دریایی نور و نصر توسط شناورهای نیروی دریایی ارتش شلیک شدند.این موشک‌ها با موفقیت شلیک و اهداف مورد نظر را منهدم کردند نیز یگان ساحلی نیروی دریایی ارتش یک فروند موشک نور و نصر شلیک کرد که با موفقیت به هدف مورد نظر اصابت کرد.نیروی دریایی ارتش بدنبال ارتقای توان موشکی خود چندی پیش تعدادی از ناوچه‌های لجستیکی خود را موشک انداز و عملیاتی کرد.موشک «نور» کروزی دریایی با بُرد بیش از 120 کیلومتر است که در مقاطع مختلف اخبار تحویل انبوه آن به یگانهای رزم دریایی سپاه و ارتش در رسانه ها منتشر شد.این موشک قابلیت شلیک از روی شناور و ساحل را دارد و بارها در رزمایش‌های نیروی دریایی ارتش و نیز سپاه از ساحل و از روی شناورها شلیک شده و اهداف دریایی را مورد اصابت قرار داده است.البته با ابتکار متخصصان داخلی در زمینه بروزرسانی، ارتقا و تحرک‌پذیری بیشتر این موشک، با استقرار سامانه راداری بر روی پرتابگر موشک نور، علاوه بر کم حجم شدن این سامانه، قدرت تحرک آن نیز بسیار بالا رفته است.موشک «نصر1» که قادر است شناورهای 3 هزار تُنی را منهدم کند، در کلاس موشک‌های کوتاه بُرد با قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها و بالگردها محسوب می‌شود.موشک هوشمند و کروز نصر با قرار گرفتن در لایه‌های دفاع ساحلی مکمل خوبی برای پدافند ساحلی در کنار سامانه‌های توپخانه‌ای است که قابلیت انهدام شناورهای نفوذکننده به آب‌های ساحلی جمهوری اسلامی را دارد.موشک کروز «نصر بصیر» نیز نسل جدید این موشک است که در شهریور ماه سال جاری با حضور رییس جمهور رونمایی‌شد.این موشک، علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی، با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی مجاز شده است که می‌تواند در ارتقاء توان دریایی نیروهای مسلح مؤثر باشد.
تیراندازی بالگردهای AB-212 به شناورهای مهاجم برای نخستین بار
بالگردهای AB-212 که برای اولین بار به سامانه‌های تیربار و راکت‌انداز مجهز شده‌اند طی عملیاتی علیه شناورهای مهاجم تیراندازی کردند.در همین راستا این بالگردها با سامانه‌های تهاجمی خود علیه شناورهای مهاجم اقدام کرده و با موفقیت به سمت آنها تیراندازی کردند.این بالگردها چندی پیش توسط سازمان جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش به سیستم‌های تهاجمی مجهز شدند.
شلیک موفق اژدر از زیردریایی‌های غدیر نیروی دریایی ارتش
زیردریایی‌های کلاس غدیر نیروی دریایی ارتش طی عملیاتی اقدام به تجسس زیردریایی با سونار پسیو و شلیک اژدر کردند.
ابلاغ پیام فرمانده معظم کل قوا به رزمندگان رزمایش ارتش توسط سردار شیرازی
رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا با حضور در منطقه رزمایش محمدرسول الله(ص)، پیام مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا را به رزمندگان ابلاغ کرد. سردار سرتیپ بسیجی محمد شیرازی با حضور در  منطقه رزمایش و بازدید از قرارگاه ذوالفقار ارتش، پُست های فرماندهی نیروی دریایی و قرارگاه های پدافند هوایی، نیروهای هوایی و دریایی و قرارگاه های جوان گفت: حضرت آقا فرمودند تا بنده در منطقه رزمایش خدمت عزیزان برسم و از طرف معظم له یک "خداقوت" به همه عزیزان عرض کرده و سلام ایشان را هم خدمت شما ابلاغ کنم.
شلیک موفق جدیدترین اژدر نیروی دریایی ارتش از بالگرد SH-3D
در پنجمین روز از رزمایش بزرگ ارتش بالگرد نیروی دریایی ارتش جدیدترین اژدر این نیرو را پرتاب کرد که با موفقیت به هدف اصابت کرد.این بالگرد ارتش با حضور در آب‌های دریایی عمان جدیدترین اژدر نیروی دریایی ارتش را شلیک که با موفقیت به هدف اصابت کرد. این اژدر چندی پیش با موفقیت تست و این برای اولین بار است که در رزمایش به صورت عملیاتی شرکت می‌کند.این اژدر جدید که مشابه آن امروز در کشورهای عضو پیمان ناتو استفاده می‌شود، پیش از این در منطقه دریایی جاسک مورد آزمایش قرار گرفته بود.
موشک کروز «نصر» با موفقیت شلیک و به هدف اصابت کرد
در رزمایش بزرگ ارتش، یک فروند موشک کروز دریایی «نصر» شلیک و با موفقیت به هدف اصابت کرد. در پنجمین روز رزمایش، یک فروند موشک کروز دریایی «نصر» شلیک و با موفقیت به هدف اصابت کرد.این موشک کروز از ساحل به سمت هدفی در آبهای دریای عمان شلیک شد و آن را منهدم کرد.موشک «نصر1» که قادر است شناورهای 3 هزار تُنی را منهدم کند، در کلاس موشک‌های کوتاه بُرد با قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها و بالگردها محسوب می‌شود.موشک هوشمند و کروز نصر با قرار گرفتن در لایه‌های دفاع ساحلی مکمل خوبی برای پدافند ساحلی در کنار سامانه‌های توپخانه‌ای است که قابلیت انهدام شناورهای نفوذکننده به آب‌های ساحلی جمهوری اسلامی را دارد.موشک کروز «نصر بصیر» نیز نسل جدید این موشک است که در شهریور ماه سال جاری با حضور رییس جمهور رونمایی‌شد.این موشک، علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی، با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی مجاز شده است که می‌تواند در ارتقاء توان دریایی نیروهای مسلح مؤثر باشد
شلیک موشک کروز «نور» از یگان ساحلی نیروی دریایی ارتش
در رزمایش «محمد رسول‌الله»، یک فروند موشک کروز دریایی «نور» شلیک و با موفقیت به هدف اصابت کرد. در پنجمین روز از رزمایش، یک فروند موشک کروز دریایی «نور» شلیک و با موفقیت هدف مورد نظر در آب‌های دریای عمان را منهدم کرد.این موشک کروز، توسط یگان ساحلی نیروی دریایی ارتش و با موفقیت به هدف اصابت کرد.موشک «نور» یکی از دستاوردهای موثر صنعت موشکی در حوزه کروز‌های دریایی، با بُرد بیش از 120 کیلومتر است که در مقاطع مختلف اخبار تحویل انبوه آن به یگانهای رزم دریایی سپاه و ارتش در رسانه ها منتشر شد.این موشک قابلیت شلیک از روی شناور و ساحل را دارد و بارها در رزمایش‌های نیروی دریایی ارتش و نیز سپاه از ساحل و از روی شناورها شلیک شده و اهداف دریایی را مورد اصابت قرار داده است.
نجات نفتکش ایرانی از چنگ دزدان دریایی توسط ناوگروه سی‌و‌دوم ارتش
ناوگروه سی‌ودوم ارتش که از یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله است، یک نفتکش ایرانی را از چنگ 8 قایق دزدان دریایی نجات داد. در پنجمین روز این رزمایش ناوگروه 32 نیروی دریایی ارتش یک نفتکش ایرانی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد.در این راستا ناوشکن‌های جماران و بوشهر که در قالب ناوگروه 32 در اقیانوس هند وخلیج عدن در حین انجام ماموریت بودند، یک نفتکش ایرانی را از چنگ 8 قایق دزدان دریایی در تنگه باب‌المندب نجات دادند. ناوگروه 32 و منطقه خلیج عدن نیز جزو یگان‌ها و منطقه رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله ارتش به حساب می‌آید.
عملیات مراقبت و کنترل پرواز هواپیماهای نیروی هوایی و بالگردهای نیروی دریایی
عملیات مراقبت و کنترل پرواز هواپیماهای نیروی هوایی و بالگردهای نیروی دریایی توسط شبکه یکپارچه قرارگاه پدافند هوایی انجام شد. در چهارمین روز از رزمایش مشترک محمد رسول الله (ص) ارتش، عملیات نظارت، مراقبت و کنترل پرواز هواپیماهای نیروی هوایی و بالگردهای نیروی دریایی ارتش که در قالب ماموریت های انتقال نیرو و تجهیزات، گشت دریایی و عملیات مین روبی فعالیت کردند، با هدف جلوگیری از مواجهه بالگردها با هواپیماهای دشمن و ایجاد مسیر امن پروازی توسط شبکه یکپارچه قرارگاه پدافند هوایی با موفقیت انجام شد
در پی اخطار هواپیمای گشت دریایی ارتش، 2 فروند ناو آمریکایی و اروپایی منطقه رزمایش را ترک کردند.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با هشدار به ناوشکن‌های فرامنطقه‌ای آنها را مجبور به ترک منطقه رزمایش دریایی محمدرسول‌الله(ص) کرد.این اخطار توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی این نیرو در خلال انجام ماموریت شناسایی به این شناورها داده شده است.این هشدار در پی ورود این ناوشکن‌ها به محدوده برد موشک‌های نیروی دریایی ارتش در منطقه عمومی رزمایش محمدرسول‌الله(ص) صورت گرفت و موجب شد بلافاصله پس از دریافت این اخطار 2 فروند ناوشکن‌ آمریکایی و اروپایی منطقه رزمایش را ترک کنند.
سوختگیری هوایی جنگنده‌های سوخو از سوخو با موفقیت انجام شد
2 فروند جنگنده سوخو 24 با پرواز بر فراز منطقه رزمایش، عملیات سوختگیری هوایی را نمایش دادند. در چهارمین روز از رزمایش بزرگ ارتش، جنگنده‌های سوخو 24 نیروی هوایی با حضور در آسمان منطقه رزمایش اقدام به انجام عملیات سوختگیری هوایی کردند.در همین راستا 2 فروند جنگنده سوخو 24 با پرواز بر فراز منطقه عملیات سوختگیری هوایی را نمایش دادند.این قابلیت توسط متخصصان داخلی به جنگند‌های سوخو افزوده شده و اولین بار در رژه 29 فروردین نیروهای مسلح در سال 90 به نمایش در‌آمد.هواپیمای سوخو 24 یک هواپیمای راهبردی با توانمندی‌های بسیار زیاد است که متاسفانه در بدو ورود این هواپیما به نهاجا از توانایی‌های آن محروم بودیم و کشورهای دیگر نیز در این خصوص کمکی به ما نمی‌کردند.اما با همت کارکنان و تکیه بر توان متخصصین معاونت جهاد خودکفایی نیرو هوایی سیستم‌های مهم آن مجددا احیا و این سامانه‌ها با موفقیت به‎کارگیری شد.سوخو24 که راهبردی‌ترین جنگنده نیروهای مسلح کشورمان است با این قابلیت برد عملیاتی‌اش افزایش یافته است.
انهدام اهداف متحرک دریایی توسط جنگنده‌های سوخو24 برای اولین بار
در چهارمین روز از رزمایش، جنگنده‌های سوخو 24 برای اولین بار با موشک‌های دریایی خود اهداف متحرک دریایی را هدف قرار دادند. در چهارمین روز رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله(ص) ارتش جنگنده‌های سوخو24 نیروی هوایی ارتش طبق مأموریت تعریف شده اهداف متحرکی را در دریا هدف قرار دادند.این برای اولین بار است که از جنگنده‌های سوخو علیه اهداف متحرک دریایی استفاده می‌شود که با موفقیت این مأموریت را انجام دادند. هواپیمای سوخو 24 یک هواپیمای راهبردی با توانمندی‌های بسیار زیاد است که متاسفانه در بدو ورود این هواپیما به نهاجا از توانایی‌های آن محروم بودیم و کشورهای دیگر نیز در این خصوص کمکی به ما نمی‌کردند.اما با همت کارکنان و تکیه بر توان متخصصین معاونت جهاد خودکفایی نیرو هوایی سیستم‌های مهمی مانند سامانه‌های جنگ الکترونیک و موشکی آن مجددا احیا و این سامانه‌ها با موفقیت به‎کارگیری شد.سوخو24 که راهبردی‌ترین جنگنده نیروهای مسلح کشورمان است به همت متخصصین بومی قابلیت سوختگیری هوایی را نیز دارا شده که این امر موجب افزایش برد عملیاتی جنگند‌ه‌های سوخو شده است.
ترک منطقه رزمایش توسط ناو آمریکایی پس از اخطار نیروی دریایی ارتش
با اخطار هواپیمای گشت دریایی ارتش، شناورهای فرامنطقه‌ای و یک ناو آمریکایی منطقه رزمایش را ترک کردند. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با هشدار به ناوشکن‌های فرامنطقه‌ای از جمله ناو آمریکایی آنها را مجبور به ترک منطقه رزمایش دریایی محمدرسول‌الله(ص) کرد.بنابر اعلام معاون عملیات نزاجا این اخطار توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی این نیرو در خلال انجام ماموریت شناسایی به این شناورها داده شده است.این هشدار در پی ورود این ناوشکن‌ها به محدوده برد موشک‌های نیروی دریایی ارتش در منطقه عمومی رزمایش محمدرسول‌الله(ص) صورت گرفت و موجب شد بلافاصله پس از دریافت این اخطار این ناوشکن‌ها منطقه رزمایش را ترک کنند. پیش از این نیز فرمانده نیروی دریایی ارتش اعلام کرده بود: منطقه‌ای را بعنوان منطقه تیراندازی مشخص کرده‌ایم که اژدر و موشک در آن شلیک می‌کنیم و اطلاعیه می‌دهیم که بیگانگان منطقه را ترک کنند.سیاری همچنین با بیان اینکه این کار طبق قوانین بین المللی است، تاکید کرد: هرکه منطقه را ترک نکند، عواقب آن با خودش خواهد بود.
جنگند‌های فانتوم ارتش اهداف دریایی را منهدم کردند
در چهارمین روز از رزمایش بزرگ ارتش، جنگنده‌های F4 نهاجا با شلیک موشک‌های ماوریک (AGM-65) بهینه شده اهداف دریایی را منهدم کردند.صبح امروز 2 فروند جنگنده‌ فانتوم F4 نیروی هوایی ارتش طبق مأموریت تعریف شده اهداف متحرکی را در دریا هدف قرار دادند.در این مرحله از رزمایش از موشک‌های ماوریک (AGM-65) بهینه شده توسط متخصصان داخلی علیه اهداف دریایی استفاده شد.این موشک‌ها برد و دقتشان افزایش یافته است و به صورت تلویزیونی اهداف را دنبال و مورد اصابت قرار داده‌اند. موشک ماوریک (AGM-65) یک موشک جنگی هوا به سطح است که برای شرایط بد آب و هوایی طراحی شده‌است و در برابر هدفهای دور و نسبتا بزرگ موثر است.این موشک دارای دوربین بوده و کاربر آن با هدایت تلویزیونی آن را هدایت کرده تا به هدف اصابت کند.نیروی هوای کشورمان در دوران دفاع مقدس از این نوع موشک برای مقابله با دشمن در دریا بهره زیادی برده و جنگند‌های فانتوم F4 با شلیک آن شناورهای دشمن را منهدم کردند.
سامانه جدید «مین‌شکار» نیروی دریایی ارتش عملیاتی شد
سامانه جدید تلفیقی مین‌شکار نیروی دریایی ارتش در رزمایش محمد رسول‌الله(ص) برای اولین بار عملیاتی شد. در چهارمین روز از رزمایش بمنظور جلوگیری از نفوذ دشمن به آبهای ساحلی، یگان‌های پروازی، شناورهای سطحی، قایق‌های تندرو، زیردریایی های سنگین کلاس طارق و شناورهای بومی و بهینه شده به انجام عملیات مین ریزی پدافندی در گستره دریایی عمان و منطقه رزمایش پرداختند.همچنین در پی مین ریزی نیروهای مهاجم در راستای آسیب رساندن به خطوط مواصلاتی و محل عبور و مرور شناورهای خودی، نیروی دریایی ارتش بمنظور تامین امنیت کشتی‌های تجاری و نفتکش و باز نگه داشتن این خطوط با بهره گیری از بالگردهای RH به انجام عملیات مین‌روبی اقدام کرد.در همین راستا سامانه جدید مین‌شکار تلفیقی نیروی دریایی ارتش با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده این نیرو رونمایی شد.سال گذشته اولین مین‌شکار نداجا با حضور امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش عملیاتی شده بود، این سامانه که توسط یک فروند بالگرد RH کشیده می‌شود، می‌تواند با ایجاد امواج الکترومغناطیس چاشنی مین‌های دریایی را فعال و آنها را منفجر کند اما در این رزمایش سامانه جدید صوتی نیز به این سامانه اضافه شد که با ایجاد صوت در زیر آب مین‌های دریایی با چاشنی‌های صوتی را منفجر می‌کند.این برای اولین بار است که این دو سامانه با تلفیق یکدیگر عملیاتی می‌شوند که البته توانایی استفاده جداگانه از آنها نیز وجود دارد.این سامانه مین‌شکار برای انهدام مین‌های هوشمند کف‌خواب استفاده می‌شود که این مین‌ها در دنیا کاربرد زیادی دارند.ایمنی و سرعت بالا (در حدود 20 نات) از جمله ویژگی‌های این سامانه مین شکار است و با توجه به توانایی سوخت‌گیری بالگرد RH می‌تواند در حدود 10 ساعت به صورت پیوسته این عملیات انجام شده و محوطه وسیعی مورد پاکسازی قرار گیرد. این سامانه کاملاً‌بومی بوده و هیچ الگوگیری خارجی و آموزش قبلی در رابطه با آن وجود نداشته است. امروز دیگر همه می‌دانند ما توانایی ایجاد امنیت را در منطقه داریم و آماده انجام تمرین‌های مشترک دریایی با کشورهای منطقه هستیم چون مطمئنیم همین کشورها برای برقراری امنیت در منطقه کافی هستند.
زیردریایی فاتح
زیردریایی فاتح در این رزمایش توسط نیروی دریایی ازمایش خواهد شد. زیر دریایی فاتح نسل جدید زیر دریایی‌های ایران است که توسط سازمان جهاد خودکفایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده اما هنوز به صورت رسمی مورد بهره برداری قرار نگرفته است.
بمباران منطقه رزمایش و جنگ هوا به هوا توسط جنگنده‌های F4 و F14
سخنگوی نیروی هوایی ارتش از بمباران هوایی منطقه رزمایش و جنگ هوا به هوای جنگنده‌های این نیرو در روز سوم رزمایش خبر داد. نیروی هوایی ارتش یک نیروی واکنش سریع و 24 ساعته به صورت آلرت آماده است. هواپیماهای ما در تمامی پایگاه‌ها به صورت‌ آماده هستند زیرا هر نیرویی ممکن است در هر ساعتی تقاضای ویژه و جدیدی داشته باشد لذا نهاجا باید در قالب یک نیروی واکنش سریع وارد میدان نبرد و معرکه شود. هواپیماهای گشت دریایی P-3F باید نقاط مختلف دریا را رصد و اطلاعات آن را تجزیه و تحلیل کند و تحویل قرارگاه‌های تاکتیکی منطقه دهد. در این رزمایش بخشی از هواپیماهای ما اعم از میراژ در قالب دشمن فرضی و به صورت نارنجی به انجام عملیات می‌پردازند و مابقی این هواپیماها به صورت اسکرمبل آماده مقابله با آنها هستند که در این راستا از انواع جنگنده‌های F4 و  F14 بهره می‌بریم.جنگنده‌های F4 نیروی هوایی طبق تقاضای نیروهای سطحی هر دو ساعت یک بار اقدام به بمباران هوایی منطقه مورد نظر می‌کنند. همچنین جنگنده‌های F14 ما سراسر منطقه را رصد و نمایش جنگ هوا به هوا را صورت می‌دهند.
موشک‌های شلمچه پهپادهای هدف را در فواصل 18، 26 و 32 کیلومتری منهدم کردند
2 فروند هواپیمای بدون سرنشین کوچک به عنوان هدف در منطقه حاضر شده بودند که اولین موشک شلمچه هدف اول را در فاصله 26 کیلومتری و دومین موشک نیز پهپاد دوم را در فاصله 18 کیلومتری مورد اصابت قرار داد. پس از شلیک دوم که دوستان کار را تمام شده می‌دانستند، پهپاد سوم بدون اطلاع قبلی وارد منطقه شد که البته نیروهای پدافند غافلگیر نشدند و بلافاصله با شلیک موشک سوم این پهپاد را هم در فاصله 32 کیلومتری مورد هدف قرار دادند. این نشان‌دهنده آمادگی و بیداری 24 ساعت کارکنان ماست که به هیچ عنوان غافلگیر نشده و از سناریوی غیرمنتظره نیز سربلند بیرون ‌آمدند. امروز سامانه بومی مرصاد با به کارگیری موشک ایرانی شلمچه گل کاشت و بار دیگر آمادگی پدافند هوایی را به نمایش گذاشت. آمادگی ما به حدی است که همه دشمنان می‌دانند آسمان ایران امن است و هر هواپیمایی چه با سرنشین باشد مانند هواپیمای ایساف و چه بدون سرنشین مانند پهپاد هرمس و یا آرکیو 170 اگر بدون اجازه وارد فضای ما شوند مورد هدف قرار گرفته و یا نشانده خواهند شد.
پخش تراکت و عملیات روانی پهپادهای حازم پدافند هوایی روی مواضع دشمن
پهپادهای حازم پدافند هوایی اقدام به عملیات پخش تراکت و عملیات روانی روی مواضع دشمن فرضی کردند. پهپادهای حازم پدافند هوایی برای اولین بار اقدام به انجام عملیات روانی و پخش تراکت از طریق هوایی کردند و طی آن تعداد زیادی از تراکت‌ها و متن‌های متناسب با عملیات روانی بر روی مواضع دشمن فرضی پخش شد. سه فروند موشک پدافند هوایی شلمچه نیز اقدام به هدف‌گیری و انهدام 3 فروند پهپاد هدف کرده بودند که تمامی این عملیات‌ها با موفقیت انجام شد.
شلیک موفق موشک «شلمچه» از سامانه مرصاد برای نخستین بار/ انهدام پهپادهای با سطح مقطع راداری کم
همزمان با سومین روز برپایی این رزمایش 3 فروند موشک بومی پدافند هوایی «شلمچه» از سامانه مرصاد توانست 3 فروند هواپیمای بدون سرنشین با سطح مقطع راداری بسیار کم را پس کشف و شناسایی، مورد هدف قرار دهند.این برای اولین بار است که سامانه مرصاد با استفاده از موشک شلمچه اقدام به انجام چنین عملیاتی می‌کند. اگرچه موشک شلمچه به لحاظ ظاهری شبیه به موشک هاگ است اما نسبت به آن از برتری‌های ویژه‌ای برخوردار است. ما در این حوزه از سامانه‌های کاملاً‌ بومی استفاده می‌کنیم و نیازی به موشک هاگ نداریم. پهپادی که در این مأموریت مورد هدف قرار گرفت سطح مقطع راداری بسیار کمی داشت و سامانه‌های عمل کننده از جهت ورود آن نیز مطلع نبودند. ما امروز هیچ نقطه گلوگاهی نداریم و این سامانه نیز برای اولین بار بود که در این رزمایش مورد تست و ارزیابی قرار گرفت. در روزهای اخیر همین سامانه موشکی بر روی برخی هواپیماهایی که قصد نزدیکی به منطقه رزمایش را داشتند قفل کرد و آنها مجبور به ترک منطقه شدند که این هم برای ایمنی آنها خوب است و هم نشان می‌دهد ما با کسی شوخی نداریم. سامانه مرصاد قبلا فقط موشک هاگ را شلیک می‌کرده که با تلاش متخصصان داخلی از این پس این سامانه قابلیت شلیک موشک شلمچه را نیز دارد.
تفنگ ژ-3 جدید و ارتقا یافته نیروی زمینی ارتش با نام «آذرخش» رونمایی و عملیاتی شد
تفنگ ژ-3 جدید و ارتقا یافته نیروی زمینی ارتش با نام «آذرخش» در رزمایش «محمد رسول الله» رونمایی و عملیاتی شد.این سلاح توسط سازمان جهاد و خودکفایی نیروی زمینی ارتش تولید شده است.آذرخش سلاح رزم انفرادی است که نسبت به ژ - 3 از هندلینگ و بالانس بهتری برخوردار است.نوع قنداق این سلاح تغییر کرده و با بالانس بهتر موجب شده با کمترین هزینه و سطح انرژی بیشترین کارایی را داشته باشد.کاربر آذرخش در میدان رزم با استفاده از آن می‌تواند بهره‌دهی خود را بالا ببرد.قابل توجه است که نوع فشنگ و نواخت تیر این سلاح با ژ - 3 تفاوتی نمی‌کند.
فراخوان پیامکی گردان‌های احتیاط تا خروج ذوالفقار از نیام/ طوفان کبری در آسمان و نفوذ دهلاویه به قلب زره
در دومین روز رزمایش بزرگ «محمد رسول‌الله»، نیروی زمینی از انواع سامانه‌ها و ادوات خود در جهت نمایش قدرت نیروهای مسلح بهره برد که برخی از آنها برای اولین بار در صحنه عملیاتی به نمایش درآمده بود.در همین راستا بالگردهای کبری هوانیروز در منطقه رزمایش حضور پیدا کردند و به پشتیبانی از یگان‌های زمینی پرداختند.این بالگردها همچنین با سلاح‌های کالیبر سبک و راکتی خود اهداف مورد نظر را منهدم کردند.از سوی دیگر تانک‌های ذوالفقار و صمصام که تانک‌های ایرانی هستند توانمندی خود را در عرصه رزم زمینی به نمایش گذاشتند. این تانک‌ها که به دست متخصصان داخلی ساخته و به روز رسانی شده است، توانمندی خوبی به نیروی زمینی افزوده است.به گفته مسئولین سیستم ارتباطی صدها تانک نیروی زمینی بومی شده و تغییر کرده است. این سیستم‌ها در گذشته سیستم‌هایی خارجی بوده که به همت متخصصان سیستم‌های ایرانی جایگزین آن شده است.تانک ذوالفقار اولین تانک تماماً ایرانی است که ساخت آن در داخل کشور در سال 1374 با اتکا به توان متخصصان داخلی انجام شد.متخصصان صنایع دفاعی هر روز بر روی نمونه جدیدتری از تانک ذوالفقار کار می‌کنند تا این تانک بتواند در میادین نبرد و دفاع زمینی کارآیی خودش را حفظ کند و متناسب با تهدیدات، تغییراتی در آن ایجاد و آن را متناسب با نیاز میدان نبرد آماده و پیشرفته کرده‌اند.این تانک تاکنون چندین مرحله ارتقا یافته و نسل‌های مختلفی از آن تولید شده است و در نسل‌های جدید ذوالفقار نیز سیستم هدایت آتش به‌روز و سامانه‌های لیزری نصب شده بود.یکی دیگر از نکات مورد توجه در این مرحله از رزمایش انتقال سریع تانک‌ها با استفاده از تانک‌برهای جدید ارتش بود.این تانک‌برها که ساخت داخل هستند ظرف کمترین مدت تانک‌ها را از مسافت بسیار دوری به منطقه عمومی رزمایش آوردند.در بخش دیگری از این مرحله رزمایش، سامانه‌های موشکی ضدزره طوفان و دهلاویه با موفقیت شلیک و به اهداف مورد نظر اصابت کرد. سامانه ضدزره طوفان علاوه بر شلیک از یگان زمینی توسط بالگردها نیز شلیک شد.دهلاویه یکی از پیشرفته‌ترین موشکهای ضدزره است که برای انهدام انواع تانک‌های پیشرفته مجهز به زره واکنشگر طراحی شده است.این موشک با بهره‌برداری از هدایت خاص که در مقابل انواع جنگ‌های الکترونیکی دشمن مقاوم است، سرجنگی و موتور پرواز موشک انداز و قابل حمل توسط نفر موجب شده است که سامانه موشکی ضدزره دهلاویه به عنوان یک جنگ‌افزار کارآمد در نبرد ضد تانک شناخته شود.موشک دهلاویه با توجه به نمونه های قبلی، اولین موشک ضدزره ایرانی است که با سامانه هدایت لیزری نیمه اتوماتیک، توان اصابت دقیق به اهداف متحرک و یا ثابت را دارد و همانند اسلاف خارجی خود همانند AGM-114 هلفایر می‌تواند به کابوسی برای ماشین آلات نظامی تبدیل و حتی بر ضد اهداف پرنده‌ای همچون بالگردها نیز به کار رود.در سیستم برخوردی، موشک دهلاویه دارای یک سر جنگی دو مرحله‌ای است که توان بالایی برای نفوذ به زره‌های واکنش‌گر با مقاومت بالا محسوب می‌شود.موشک طوفان نیز یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های ضدزره و دارای دو سر جنگی است که با وارد کردن نیروی مخرب و ویرانگر به هدف، قادر است با عمق نفوذ بالا خودروهای زرهی، تانک و نفربر را منهدم کند.این موشک به عنوان توسعه یافته‌ترین نمونه خانواده طوفان، طراحی و ساخته شد که تصاویر آن نشان دهنده تفاوت‌های محسوسی حتی نسبت به آخرین نمونه‌های خارجی تاو است.طوفان بر خلاف نسل‌های قبلی از روش هدایت پیشرفته با استفاده از پرتو لیزر برخوردار است که ضمن حفظ آن از آسیب پذیری در برابر جنگ الکترونیک دشمن، دقت بسیار بالایی نیز به آن می دهد.این موشک دارای سر جنگی دو مرحله و یک میله نفوذگر جمع شونده جدید نیز هست. میزان نفوذ این موشک در زره بیش از نسل های قبلی عنوان شده است.در حوزه استفاده از سلاح‌ها نیز تفنگ تک تیرانداز شاهر، اخگر و 6 لول محرم نیز توانمندی خود را در عرصه رزم زمینی به نمایش گذاشتند.تفنگ تک تیرانداز «شاهر» با کالیبر 14.5 میلیمتر و وزن 22 کیلوگرم و طول 185 سانتی متر، 3 هزار متر برد موثر و 4 هزار متر برد مفید دارد.این تفنگ تک‌تیرانداز ارتش برای استفاده مطلوب به 3 نفر نیاز دارد. از قابلیت‌های این تفنگ درگیری و انهدام انواع سنگرهای بتونی، خودروهای زرهی، بالگرد و نقاط تجمع نفرات دشمن است.این سلاح بر مبنای نیازهای تاکتیکی روز نزاجا به صورت کاملا بومی طراحی و ساخته شده و قابلیت درگیری در عمق را شدیدا افزایش داده است.همچنین این اسلحه دقت اصابت را بالا برده و اثربخشی در انهدام اهداف را به صورت چشمگیری مضاعف می‌کند.سلاح اخگر که یک سلاح کالیبر 7.62 و 6 لول است توسط سازمان جهاد خودکفایی نزاجا تولید و به یگان‌ها تحویل داده شده است.این سلاح قدرت نواخت 4 هزار و 500 گلوله در دقیقه را دارد.تمام فرآیند طراحی و تدوین دانش فنی ساخت سلاح 6لول «محرم» در نزاجا احصاء شده است.نواخت آن 2000- 2500 تیر در دقیقه بوده و قابلیت بکارگیری در زمین، هوا و دریا را دارد.این تیربار می‌تواند بر روی ادوات زمینی (خودرو، تانک، نفربر) بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین، ناوها و ناوچه‌ها نصب شود.در این مرحله از رزمایش همچنین یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش با پرواز هواپیماهای بدون سرنشین خود به ایفای نقش پرداخت و کار شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات را انجام داد.یکی از پهپادهایی که در این رزمایش شرکت داشت، پهپاد «شاهین» بود، این پهپاد سنگین‌ترین پهپاد نیروی زمینی ارتش و از خانواده مهاجر است.در همین راستا پهپادهای نیروی زمینی ارتش از صبح امروز تا غروب با پرواز بر فراز منطقه رزمایش اقدام به انجام ماموریت شناسایی خواهند کرد.استفاده از زمین مسلح یکی دیگر از تاکتیک‌های نیروی زمینی ارتش در رزمایش بود که با موفقیت صورت گرفت.تاکتیک زمین مسلح به عنوان یکی از اقدامات ارتش در مقابله با هرگونه تهدید احتمالی دشمن به شمار می‌آید.پیش از این فرماندهان نیروی زمینی ارتش از به کارگیری این روش در برخی مناطق جنوبی کشور خبر داده بودند.در این مرحله از رزمایش جنگنده بمب‌افکن‌های فانتوم و نیروها و سامانه‌های پدافند هوایی در حمایت از یگان‌های عمل کننده در رزمایش اقدامات پشتیبانی را انجام دادند.
شلیک موفق موشک‌های ضدزره دهلاویه و طوفان از زمین و هوا
در جریان اجرای ماموریت یگان‌های رزم زمینی ارتش، سامانه‌های ضدزره دهلاویه و طوفان شلیک شدند. موشک ضد زره طوفان علاوه بر شلیک توسط یگان‌های زمینی از روی بالگرد نیز شلیک و با موفقیت به هدف اصابت کرد.این دو سامانه ضد زره بدست متخصصان داخلی در صنایع دفاع تولید و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته است.دهلاویه یکی از پیشرفته‌ترین موشکهای ضدزره است که برای انهدام انواع تانک‌های پیشرفته مجهز به زره واکنشگر طراحی شده است.این موشک با بهره‌برداری از هدایت خاص که در مقابل انواع جنگ‌های الکترونیکی دشمن مقاوم است، سرجنگی و موتور پرواز موشک انداز و قابل حمل توسط نفر موجب شده است که سامانه موشکی ضدزره دهلاویه به عنوان یک جنگ‌افزار کارآمد در نبرد ضد تانک شناخته شود.موشک دهلاویه با توجه به نمونه های قبلی، اولین موشک ضدزره ایرانی است که با سامانه هدایت لیزری نیمه اتوماتیک، توان اصابت دقیق به اهداف متحرک و یا ثابت را دارد و همانند اسلاف خارجی خود همانند AGM-114 هلفایر می‌تواند به کابوسی برای ماشین آلات نظامی تبدیل و حتی بر ضد اهداف پرنده‌ای همچون بالگردها نیز به کار رود.استفاده از سیستم هدایت لیزری علاوه بر توانمندی هدف گیری بسیاردقیق نسبت به سیستم‌های مشابه نظیر هدایت با سیم و هدایت رادیویی در مقابل استفاده دشمن از تدابیر متقابل الکترونیکی بسیار مقاوم بود و با توجه به سرعت بالای این موشک کمترین زمان ممکن را برای کشف نشانه روی لیزری به دشمن می‌دهد.سامانه نشانه‌روی این موشک که بر روی پایه قبضه قرار گرفته است، با استفاده از حسگرهای مادون قرمز و همچنین دوربین‌های نور مرئی امکان کشف هدف را به خدمه داده و سپس با قفل شدن نشانه‌گر لیزری بر روی هدف و تعقیب آن از سوی حسگر در نوک دماغه موشک، هدف مورد اصابت قرار می گیرد.این سیستم لیزری بکار رفته در موشک دهلاویه در تمام شرایط عملیاتی و آب وهوایی قابلیت استفاده را دارد. موشک دهلاویه دارای چهار باله در عقب موشک و دو باله در جلوی آن است که هدایت موشک در هنگام پرواز به سمت هدف از طریق بالک های جلویی امکان‌پذیر می‌شود.در سیستم برخوردی، موشک دهلاویه دارای یک سر جنگی دو مرحله‌ای است که توان بالایی برای نفوذ به زره‌های واکنش‌گر با مقاومت بالا محسوب می‌شود.موشک طوفان یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های ضدزره و دارای دو سر جنگی است که با وارد کردن نیروی مخرب و ویرانگر به هدف، قادر است با عمق نفوذ بالا خودروهای زرهی، تانک و نفربر را منهدم کند.این موشک به عنوان توسعه یافته‌ترین نمونه خانواده طوفان، طراحی و ساخته شد که تصاویر آن نشان دهنده تفاوت‌های محسوسی حتی نسبت به آخرین نمونه‌های خارجی تاو است.طوفان بر خلاف نسل‌های قبلی از روش هدایت پیشرفته با استفاده از پرتو لیزر برخوردار است که ضمن حفظ آن از آسیب پذیری در برابر جنگ الکترونیک دشمن، دقت بسیار بالایی نیز به آن می دهد.این موشک دارای سر جنگی دو مرحله و یک میله نفوذگر جمع شونده جدید نیز هست. میزان نفوذ این موشک در زره بیش از نسل های قبلی عنوان شده است.
آتش سنگین یگان‌های رزم زمینی / میدان‌داری «ذوالفقار» ایرانی
روز دوم رزمایش با محوریت نیروی زمینی ارتش و با آتش سنگین توپخانه، بالگردهای هوانیروز و بکارگیری سامانه‌های رزم زمینی آغاز شد.از جمله سلاح‌های انفرادی و زرهی مانند تفنگ شاهر، اخگر، تانک‌های ذوالفقار و صمصام به اجرای ماموریت پرداختند.در این مرحله از رزمایش از نیروهای احتیاط بسیج در آفند و پدافند با پشتیبانی جنگنده بمب‌افکن های نیروی هوایی حضور داشتند که زیر نظر مقامات و ناظران عالیرتبه قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) ستاد کل نیروهای مسلح و داوران ستاد ارتش انجام شد.
پرواز «شاهین»؛ سنگین‌ترین پهپاد نزاجا در رزمایش بزرگ ارتش
پهپاد «شاهین»، سنگین‌ترین هواپیمای بدون سرنشین نزاجا در اولین روز رزمایش بزرگ ارتش به پرواز درآمد و ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساند. پهپاد «شاهین»، سنگین‌ترین پهپاد نزاجا به پرواز درآمد و ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساند.پهپاد «شاهین» که در حقیقت توسعه یافته نسل چهارم مهاجر است، با وزنی در حدود 230 کیلوگرم، به عنوان سنگین ترین پهپاد حاضر در نیروی زمینی ارتش به حساب می‌آید.این پهپاد می‌تواند تا عمق 150 کیلومتری رفته، عملیات خود را انجام دهد و بازگردد و یا اینکه 300 کیلومتر به پیش رود و به پایگاه بعدی برسد که در این صورت برد عملیاتی آن دو برابر خواهد شد.با توجه به ماموریت اصلی «شاهین» که در حوزه شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تعریف شده است، در برخی از این پهپادها زیر دماغه‌شان دوربینی بکار رفته که حکم چشمان تیزبین این پرنده را دارد؛ دوربینی که با قابلیت بزرگنمایی تا 28 برابر، می‌تواند کارایی این پهپاد را در حوزه ماموریتی خود به شدت افزایش می‌دهد.سیستم ارسال تصاویر این پهپاد نیز همچون مدل‌های دیگر پهپادهای ایرانی، از قابلیت ارسال آن لاین برخوردار بوده و می‌تواند فرماندهان را در کمترین زمان ممکن در جریان شناسایی مناطق مورد نظر بگذارد.بنا بر این گزارش، بیشینه سرعت مهاجر4 به حدود 200 کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن نیز 15000 پا(حدود 4500 متر) می‌رسید که نسبت به مهاجر 2 و 3 که تا 11هزار پا توان صعود داشتند، می‌توانست محدوده وسیعتری را پوشش دهد و یکی از مدل های ساخته شده از نسل چهارم مهاجر، پهپاد «شاهین» بود که ویژگی‌هایی به مراتب بیشتر از دیگر نمونه‌های مشابه داشت. تمامی پهپادها به توانمندی ارسال آن‌لاین تصاویر مجهز هستند و امروز یگان پهپادی در هر نقطه کشور که نیروی زمینی در آن فعالیت داشته باشد حضور دارد و در صورت نیاز خط مقدم شناسایی هوایی در این مناطق و در مناطق مرزی خواهد بود.
عملیات چتربازی و رهایی گروگان توسط تکاروران نزاجا با موفقیت انجام شد
در اولین روز رزمایش «محمد رسول‌الله» عملیات چتربازی و رهایی گروگان توسط نیروهای ویژه زمینی ارتش صورت گرفت. در اولین روز رزمایش عملیات چتربازی و رهایی گروگان توسط نیروهای ویژه تیپ 65 نوهد زمینی ارتش صورت گرفت.در این عملیات 31 تکاور نزاجا پس از پرش با چتر از هواپیمای C-130 در بیابان‌های مرزی توسط بالگرد به منطقه مورد نظر اعزام شدند و پس از بستن جاده اقدام به انجام عملیات رهایی گروگان کردند. از برنامه‌های ما در این رزمایش اجرای عملیات رهایی گروگان است که طبق سناریوی دیده شده فرض را بر این می‌گیریم که یکی از مأمورین دولتی به دست تروریست‌ها ربوده شده و قرار است از مرزهای کشور خارج شود. نیروهای ویژه ما با هواپیمای C-130 از تهران به خطوط مرزی منتقل و عملیات چتربازی را انجام داده و سپس توسط بالگرد به منطقه شناسایی شده موردنظر می‌روند و پس از درگیری اقدام به آزادی گروگان‌ها می‌کنند.
بارتاب های جهانی رزمایش
رسانه‌های دیگر جهان شامل خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری ترند، شبکه خبری العربیه، شبکه المیادین، روزنامه یدیعوت آحارونوت، روزنامه خلیج تایمز، اندیشکده آمریکن اینتر پرایز و... نیز بازتاب گسترده‌ای از این رزمایش ارائه دادند.
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس نوشت: "ارتش ملی ایران یک رزمایش بزرگ نظامی نزدیک تنگه استراتژیک هرمز در مدخل خلیج فارس آغاز کرده است... . هفته گذشته ایران اعلام کرد که یگان‌هایی از سپاه پاسداران قدرتمند ایران نیز در این رزمایش شرکت کرده تسلیحات جدیدی در آن امتحان خواهد شد".
شبکه خبری فاکس‌نیوز نیز اعلام کرد: "ارتش ایران یک رزمایش بزرگ نظامی را نزدیک تنگه هرمز آغاز کرده است... این رزمایش به‌مدت یک هفته در 527 هزار کیلومتر‌مربع در بخش‌های شمالی اقیانوس هند، دریای عمان و نیز بخش‌های شرقی گذرگاهی که یک‌پنجم نفت جهان را تأمین می‌کند برگزار خواهد شد".
خبرگزاری روسی ایتارتاس نیز در خبری با تیتر "ایران تسلیحات جدیدی آزمایش می‌کند" نوشت: "نیروهای نظامی ایران رزمایش محمد رسول‌الله[ص] را با حضور همه نیروهای رزمی آغاز کرده است."
روزنامه جروزالم پست اسرائیل با بیان "ایران در رزمایش شش‌روزه و گسترده قدرت نظامی خود را به رخ می‌کشد" نوشت: "فرمانده ارتش ایران اعلام کرد که ایران می‌خواهد از طریق این رزمایش پیام صلح و دوستی به همسایه‌های خود بفرستد".
روزنامه یدیعوت‌آحارانوت دیگر روزنامه اسرائیلی بود که ضمن پوشش خبری این رزمایش نوشت: "ایران تمرین نظامی گسترده‌ای را آغاز کرده است".
روزنامه تایمز آو اسرائیل نوشت: "در این رزمایش گسترده نیروهای زمینی، دریایی، هوایی به‌مدت یک هفته و نزدیک تنگه هرمز حضور خواهند داشت".
شبکه خبری العربیه نیز در پوشش خبری رزمایش محمد رسول‌الله(ص) به اظهارات امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد که گفته بود این رزمایش برای انتقال تجربیات به نسل‌های جوان‌تر انجام می‌گیرد.
خبرگزاری جهان ترکیه نوشت: "ارتش ایران یک رزمایش بزرگ نظامی را از صبح 25 دسامبر نزدیک تنگه هرمز که یک‌پنجم از نفت جهان از آن عبور می‌کند آغاز کرده است".
روزنامه القدس العربی در این باره با اشاره به گستردگی رزمایش ایران نوشت: ارتش و سپاه ایران رزمایش محمد رسول الله را در تنگه هرمز به اجرا در می آورند.
به نوشته این روزنامه، این  رزمایش در حالی در تنگه هرمز به اجرا در می آید که این تنگه یکی از مهم ترین گذرگاههای راهبردی جهان است که نقل و انتقال نفت در آن صورت می گیرد. نکته دیگر اینکه پهنه جغرافیایی برگزاری این رزمایش استان سیستان و بلوچستان در مرز ایران با پاکستان را نیز شامل می شود.
پایگاه خبری المسله این خبر را با این تیتر بازتاب داد: « هواپیماهای ایران در رزمایش از هرمز تا خلیج عدن» شرکت می کنند.
روزنامه الحیات نوشت: رزمایش از هرمز تا خلیج عدن، رزمایش منحصر به فردی است که تمام یگان های هوایی، دریای و زمینی ارتش ایران به اضافه نیروهای سپاه پاسداران در جنوب و شرق کشور در آن شرکت دارند و این رزمایش در مساحتی از حد فاصل شرق تنگه هرمز تا دریای عمان و بخشی از اقیانوس هند تا جنوب خلیج عدن برگزار می شود.
این نخستین بار است که ایران چنین رزمایش دریایی را تا مسافتی دور دست از سواحل خود برگزار می کند.
پایگاه خبری العهد در مطبی با عنوان «آغاز مرحله دوم رزمایش بزرگ محمد رسول الله ارتش ایران» نوشت: مرحله نخست این رزمایش با شعار اقتدار و صلح پایدار در پرتو وحدت اسلامی و منطقه با مشارکت نیروهای زمینی، دریایی و هوایی برگزار شد.
«ایران با رزمایشی بزرگ، توانمندی خود را به نمایش می گذارد» تیتر روزنامه السفیر در پوشش رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران است. به نوشته این روزنامه رزمایش ارتش در جنوب شرق ایران و در دریای عمان و تنگه هرمز تا خلیج عدن برگزار می شود و 13 هزار سرباز درآن مشارکت دارند.
المنار نیز گزارش داد: ارتش ایران رزمایش خود در جنوب شرق کشور را ادامه می دهد . این رزمایش با مشارکت نیروی زمینی و پشتیبانی نیروی هوایی برگزار شده و آموزش جنگ الکترونیکی را نیز شامل می شود.
پانوراما الشرق الاوسط در این باره گزارش داد : ایران بزرگترین پهباد خود را در رزمایش ارتش به پرواز در می آورد. پهباد شاهین بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین نیروی زمینی ارتش ایران است که در نخستین روز از بزرگترین رزمایش ارتش به پرواز در آمد.
شبکه اسکای نیوز نیز این رزمایش را با عنوان آموزش های نظامی فراگیر ارتش ایران پوشش داد.
المیادین نیز در مطلبی با عنوان «ایران بزرگترین رزمایش تاریخ خود را برگزار می‌کند»، نوشت: این رزمایش بزرگترین رزمایش در ایران به شمار می آید و فرماندهان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی این کشور اعلام کردند که در جریان این رزمایش جدیدترین تکنولوژی و سلاح ها آزمایش می شوند.
سایت روزنامه ینت نیوز اسرائیل، در این باره نوشت: ژنرال ایرانی گفت که برگزاری این رزمایش، پیام صلحی برای همسایگانمان و نشان دادن قدرت به دشمنان ما است.در این گزارش آمده است که ایران بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ خود را برگزار کرده است. این رزمایش با نام محمد رسول الله شامل تمامی بخش های ارتش ایران است و به مدت 6 روز ادامه دارد.ینت نیوز همچنین نوشت: ایرانیان در این رزمایش از پیشرفته ترین تکنولوژی ها استفاده می‌کنند. نزدیک به 13 هزار نفر در این رزمایش حضور پیدا خواهند کرد و این برای نخستین بار خواهد بود که ایران مانور نظامی را در جایی دورتر از سواحل خود سازماندهی می‌کند.در ادامه این گزارش آمده است: نیروی دریایی ارتش ایران حضور بین المللی خود را در سال های اخیر ، به ویژه با هدف کمک به محافظت کشتی های تجاری در خلیج عدن در مقابل حملات دزدان دریایی گسترش داده است.
از سوی دیگر، اندیشکده آمریکایی «امریکن اینتر پرایز» در تحلیلی درباره برگزاری رزما‌یش نظامی مشترک ارتش و نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نوشت: تهران اخیرا از برگزاری رزمایش نظامی بزرگ چند منظره جهت دفاع از سواحل خود در دریای عمان خبر داده است.بر اساس این گزارش، در این رزما‌یش ارتش و سپاه پاسداران ایران حضور دارند و تبلیغات گسترده صورت گرفته در این زمینه حکایت از ارتقاء بنیه نظامی ایران بعد از تمدید مذاکرات هسته‌ای در تاریخ 24 نوامبر سال جاری دارد.
«خبرگزاری فرانسه» نیز پنجشنبه طی تحلیلی ضمن اشاره به آغاز رزمایش ایران در آب‌های خلیج فارس نوشت: ایران رزمایش گسترده‌ای را جهت نمایش قدرت خود در گستره‌ چند صد کیلومتری از تنگه هرمز تا خلیج عدن آغاز کرد و قرار است در این رزمایش نظامی 6 روزه به آزمایش پهپادها و موشک‌های بالستیک خود بپردازد.این خبرگزاری در پایان نوشت:نیروی دریایی ایران حضور بین‌المللی خود را طی سال‌های گذشته افزایش داده و به ویژه در تلاش جهت کمک به کشتی‌های تجاری که در خلیج عدن مورد حمله دزدان دریایی قرار می‌گیرند ،بر آمده است.
اندیشکده آمریکایی «امریکن اینتر پرایز» طی تحلیلی در زمینه برگزاری رزما‌یش نظامی مشترک ارتش و نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (رزم‌آیش محمد رسول‌الله) نوشت: تهران اخیرا از برگزاری رزمایش نظامی بزرگ چند منظره جهت دفاع از سواحل خود در دریای عمان خبر داده است.بر اساس این گزارش،در این رزما‌یش ارتش و سپاه پاسداران ایران حضور دارند و تبلیغات گسترده صورت گرفته در این زمینه حکایت از ارتقاء بنیه نظامی ایران بعد از تمدید مذاکرات هسته‌ای در تاریخ 24 نوامبر سال جاری دارد.ایران همچنین در تلاش جهت نشان دادن قابلیت‌های دفاعی بهبود یافته خود در برابر حملات احتمالی آمریکا و اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ایش می‌باشد.از سوی دیگر فعل و انفعال‌های رخ داده در این کشور و اخبار درج شده از بروز پاره‌ای از اختلاف‌ها حکایت از این دارند که رهبری این کشور موفق در ایجاد اتحاد بین سران ایران در زمینه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای شده است.اندیشکده فوق همچنین طی تحلیلی کوتاه در زمینه فعل و انفعال‌های یمن نوشت: در حالی‌که حوثی‌های تحت حمایت ایران به تثبیت مواضع خود در دولت این کشور مبادرت می‌نمایند،ایران نیز در تلاش جهت پر رنگ کردن نقش خود در یمن و اتخاذ موضع تهاجمی در مواجهه با عربستان سعودی است.
شبکه خبری راشاتودی نیز در گزارشی با پرداختن به آغاز این رزمایش در ایران و به نقل از مقامات ایرانی نوشت: ایران رزمایش شش روزه خود را با هدف نمایش قدرت نظامی و ظرفیت های دفاعی و آزمایش سلاح های جدید آغاز کرد که از تنگه هرمز تا دریای عمان گسترده شده است.راشاتودی ادامه داد: در این رزمایش نیروی دریایی ایران کشتی های جنگی و زیردریایی خود را در جنوب شرق این کشور آزمایش خواهد کرد و واحدهای مختلف نظامی در آن حضور خواهند داشت.مسئولان نظامی ایران گفته اند این تمرین نظامی هیچ خطری برای نیروهای خارجی در خلیج فارس ندارد و ایران از این طریق می خواهد پیام صلح و دوستی به کشورهای همسایه اش ارسال کند.به گزارش راشاتودی آخرین رزمایش نظامی بزرگ ایران در ماه مه سال 2013 برگزار شده بود.
علاوه بر این ، روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست در این باره نوشت:‌ ایران روز پنج شنبه رزمایش گسترده ای را با وسعت 22 میلیون مترمربع آغاز کرد که محمد رسول الله نام دارد. در این مانور نظامی نیروی دریایی، زمینی و هوایی حضور دارند که بنا بر اعلام ارتش این کشور قرار است در آن زیردریایی‌های ایران نیز آزمایش شود.
به نوشته امروز پایگاه اینترنتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن،‌ براساس گزارش رسانه های داخلی ایران، ‌نیروهای مسلح  این کشور ز رزمایش عظیمی را در منطقه ای شامل جنوب شرقی ایران ، دریای عمان و تنگه هرمز تا خلیج عدن آغاز کرده اند. این رزمایش تا شش روز ادامه خواهد یافت و در این مدت انواع موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین آزمایش خواهند شد. به گفته فرماندهان نظامی ایران، ‌سیزده هزار سرباز در این رزمایش مشارکت دارند.الشرق الاوسط نوشت این اولین بار است که ایران رزمایش دریایی را با این مسافت دور از سواحل خود برگزار می کند. در این رزمایش استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بخشی از این رزمایش خواهند بود و نیروهای دریایی، ‌زمینی و هوایی (ارتش) و همچنین یگانهای سپاه پاسداران انقلاب در آن مشارکت دارند.الشرق الاوسط در پایان نوشت آخرین رزمایشی که ایران برگزار کرده مربوط به ماه مه 2013است.
واکنش نتانیاهو به رزمایش محمد رسول الله
نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در واکنش به واکنش رزمایش محمد رسول الله گفت: «چالش عظیم ما از جانب ایران است. ایران با یک پهپاد انتحاری، تمرین نظامی کرد.فکر نمی‌کنم لازم باشد که یادآوری کنم که مهمتریم وظیفه‌ای که پیش روی ماست، جلوگیری از دستیابی این رژیم خطرناک به تسلیحات هسته‌ای است.»بنیامین نتانیاهو روز شنبه پس از دیدار با «لیندسی گراهام» سناتور آمریکایی، گفت اسرائیل همزمان از سوی ایران و فلسطینی ها، با تهدید مواجه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: