روسای برخی کشورهای عربی و غربی مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی را که در اولین ساعات بامداد جمعه (امروز) درگذشت، تسلیت گفتند.
کد خبر: ۶۸۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۲

به گزارش تسنیم به نقل از «اسکای نیوز»، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام تسلیت مرگ شاه سعودی، از تلاش‌های وی در بهبود روابط بین واشنگتن و ریاض تمجید کرد.

آمــــــــریــــکا

اوباما در بیانیه‌ای اعلام کرد (ملک عبدالله) «رهبری امین و شجاع از نظر اعتقادی بود؛ یکی از اعتقادات او ایمان راسخ وی به اهمیت روابط آمریکا و عربستان به عنوان عامل ثبات و امنیت در خاورمیانه و فراتر از آن، بود.»

اوباما افزود «صمیمیت و قدرت همکاری بین عربستان و آمریکا بخشی از میرات ملک عبدالله است.»

از سوی دیگر، قرار است «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا «تا چند روز آینده» برای اعلام تسلیت به مرگ ملک عبدالله، به عربستان سفر کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مرگ ملک عبدالله پادشاه سعودی واکنش نشان داد و گفت: امروز روز غم‌انگیزی است. ایالات متحده دوستی را از دست داد و پادشاهی عربستان سعودی، خاورمیانه و جهان یک رهبر قابل احترام را از دست داد.

بان کی مون

«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز مرگ عبدالله بن عبدالعزیز را تسلیت گفت و از تلاش‌های وی در حل چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و حمایت از گفت‌وگوهای ادیان تمجید کرد.

فرانســـــــــــــــه

«فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه نیز طی بیانیه‌ای رسمی مرگ شاهد سعودی را تسلیت گفت و تعهد خود را به «دوستی بین فرانسه و عربستان سعودی که ملک عبدالله بن عبدالعزیز در دوران سلطنت خود در این زمینه تلاش می‌کرد، اعلام کرد.»

اردن

از سوی دیگر در پی درگذشت ملک عبدالله، دیوان پادشاهی اردن طی بیانیه‌ای به مدت 40 روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

طبق بیانیه دیوان پادشاهی اردن، «عبدالله دوم» پادشاه اردن برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله، سفر خود را به «داووس» نیمه‌کاره رها کرد.

بحـرین

«حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین نیز با تسلیت مرگ عبد الله بن عبد العزیز، 40 روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

مصــــــر

روزنامه دولتی «الاهرام» مصر به نقل از منابع بلندپایه گزارش داد «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر سفر خود را به داووس که نشست اقتصادی جهانی در آن در حال برگزاری است، قطع کرد و در راس یک هیئت عالی‌مقام برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله، به عربستان سعودی رفت.

در پی مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان، دولت مصر یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

 امارات

در پی درگذشت شاه عربستان سعودی در نیمه شب گذشته، رئیس دولت امارات متحده عربی دستور داد همزمان با 3 روز عزای عمومی در امارات پرچم آن به صورت نیمه برافراشته شود.

«خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس دولت امارات عربی متحده مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» شاه عربستان سعودی را تسلیت گفت و اظهار داشت جهان اسلام و عرب رهبری بزرگ و تاریخی را که تا آخرین لحظه عمرش در خدمت منطقه بود، از دست داد.

رئیس دولت امارات همچنین در این کشور 3 روز عزای عمومی اعلام کرد و دستور داد پرچم امارات طی این 3 روز در تمامی ادارات و ارگان‌های دولتی، سفارت‌خانه‌های و هیئت‌های دیپلماتیک این کشور در خارج به صورت نیمه برافراشته خواهد شد.

تشکیلات خودگردان

خبرگزاری فلسطینی (وفا) نیز گزارش داد در پی درگذشت شاه سعودی، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در اراضی فلسطین اشغالی 3 روز عزای عمومی اعلام کرد.

محمود عباس در بیانیه‌ای ضمن قدردانی از «مواضع اصولی و حمایت نامحدود پادشاه عربستان از فلسطین و ملت فلسطین» مرگ وی را تسلیت گفت.

اتحادیه عرب

«نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب نیز مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز را به خاندان سعودی و مردم عربستان تسلیت گفت.

در پی مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، اتحادیه عرب همچنین 3 روز عزای عمومی اعلام کرد.

الجزایر

در پی مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، رئیس‌جمهور الجزایر 3 روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

کانادا

«استفان هارپر» نخست‌وزیر کانادا نیز در پیام تسلیت به مرگ شاه سعودی، وی را «قوی‌ترین مدافع صلح در خاورمیانه» توصیف کرد.

لبنان

تمام سلام نخست‌وزیر لبنان گفت: با مرگ ملک عبدالله لبنان یاور و تکیه گاه خود را از دست داد. وی همواره در سختی‌ها کنار لبنان بود و لحظه ای در حمایت از لبنان تردیدی به خود راه نداد.

وی افزود: ملک عبدالله همواره برای تقویت وفاق ملی، تحقق وحدت ملی لبنان تلاش و از صلح و ثبات در این کشور حمایت می‌کرد.

همچنین سعد الحریری رئیس جریان المستقبل لبنان نیز که از حمایت‌های شاه سعودی بی نصیب نبوده از همه مردم این کشور خواست برای ابراز وفاداری خود به پادشاه عربستان که به گفته وی لحظه ای از یاری و حمایت لبنان دست نکشید، در همه مناطق عزای عمومی اعلام کنند.‎

سعد الحریری تصریح کرد: «ما شخصیتی را که در بزرگ‌ترین دستاوردها و ابتکارها را در تاریخ عربستان و منطقه ثبت کرد، از دست دادیم.»

براساس این گزارش، دربار پادشاهی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با نهایت تاسف و تاثر درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز را به شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولیعهد تسلیت می‌گوییم. ملک عبدالله بن عبدالعزیز در ساعت یک بامداد جمعه (به وقت محلی) برابر با سوم ربیع الثانی 1436 هجری درگذشت.»

دربار عربستان در بیانیه‌ای افزود «براساس قانون اساسی، شاهزاده "سلمان بن عبدالعزیز آل سعود" به عنوان پادشاه عربستان مورد بیعت قرار گرفت و پس از این بیعت بر اساس بند دوم فرمان پادشاهی شاهزاده "مقرن بن عبدالعزیز آل سعود" به عنوان ولیعهد معرفی می‌شود.»

بیعت شهروندان عربستانی با ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد پس از نماز عشا جمعه در کاخ پادشاهی در ریاض برگزار خواهد شد.

عبدالله بن عبدالعزیز که گفته می‌شود متولد سال 1923 میلادی بود از سال 2006 به عنوان پادشاه عربستان سعودی حاکمیت این کشور را به عهده گرفت اما پیش از آن نیز عملا اداره عربستان را در اختیار داشت؛ زیرا ملک فهد پادشاه قبلی دچار ناتوانی جسمی بود و قادر به اداره کشور نبود.


مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: