کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران، رای خود را در خصوص اعتراض ایران به حضور بازیکن دوپینگی عراق در دیدار برابر تیم ملی ایران اعلام کرد.
کد خبر: ۶۸۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۰

جلسه‌ی کمیته انضباطی کنفدرسیون فوتبال آسیا برای بررسی شکایت ایران از عراق آغاز شده است.

به گزارش اول نیوز؛ جلسه کمیته انضباطی AFC که به درخواست مسوولان فدراسیون فوتبال ایران و در موضوع پرونده دوپینگی بودن "علا عبدالزهرا" قرار بود صبح روز یک‌شنبه به وقت استرالیا آغاز شود با تاخیر چند ساعته آغاز شده است.

دلیل تاخیر در برگزاری این جلسه درخواست نمایندگان فدراسیون فوتبال ایران برای حضور در این جلسه بوده است که بر این اساس با موافقت AFC این جلسه با تاخیر چند ساعته و از ساعت 14 به وقت استرالیا (7 صبح به وقت ایران) در برگزار شده است.

نمایندگان ایران و فدراسیون فوتبال عراق در این جلسه حضور دارند و قرار است درباره شکایت ایران علیه فدراسیون فوتبال عراق و موضوع دوپینگی بودن علا عبدالزهرا بازیکن ملی پوش این کشور که در بازی برابر تیم ملی ایران به میدان رفته، بحث و تصمیم گیری شود.

هم‌چنین تیم ملی فوتبال ایران نیز وارد سیدنی شده است و در هتل مستقر شده است.

به گزارش ایسنا در صورت قبول اعتراض ایران، بازی دو تیم که با برتری عراق در ضربات پنالتی همراه شد، با نتیجه 3 بر صفر به سود ایران تغییر می‌‎کند و شاگردان کی‌روش به جای تیم عراق در بازی مرحله نیمه نهایی به مصاف کره‌جنوبی می‌‎روند اما در غیر اینصورت، تیم ایران فرصت حضور در ادامه رقابتها را از دست داده و باید به خانه بازگردد.

عبدالزهرا: ادعای ایرانی‌ها درباره من صحت ندارد

به گزارش تسنیم، پس از اعتراض ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در خصوص حضور غیرقانونی هافبک عراق در بازی مقابل تیم ملی کشورمان در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های 2015 آسیا و رسانه‌ای شدن این موضوع، این بازیکن واکنش نشان داد.

علاء عبدالزهرا در گفت‌و‌گو با یک سایت عرب‌زبان گفت: این ادعا صحت ندارد، ایرانی‌ها قصد دارند با مطرح کردن این موضوع نتیجه بازی را به سود خود تغییر دهند. هیچ شکایت و محرومیتی علیه من وجود ندارد و هیچگاه در طول دوران حرفه‌ای‌ام مرتکب چنین اشتباهاتی نشده‌ام.

وی افزود: تیم الشرطه اسم من را هم در بین اسامی ارسالی تیمش برای کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستاد و هیچگونه نگرانی از سوی AFC در این باره مطرح نشد.

توضیحات طباطبایی در مورد پرونده دوپینگ عبدالزهرا

به گزارش اول نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، رامین طباطبایی با بیان اینکه تعیین تکلیف صعود تیم ملی ایران به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های 2015 آسیا توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا در گرو تصمیمی است که مسئولان AFC تا امروز خواهند گرفت در خصوص دوپینگ بازیکن عراقی «علا عبدالزهرا» که یکی از بازیکنان تأثیرگذار در تیم ملی عراق در جام ملت‌های آسیا بود موارد را به منظور اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی موضوع به شرح زیر اعلام کرد:

* از بازیکن عراقی که در زمان نمونه‌گیری عضو تیم تراکتورسازی تبریز بوده است در تاریخ 17 مرداد سال جاری توسط ماموران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، تست کنترل دوپینگ به عمل می‌آید.

* پس از ارسال نمونه ورزشکار به آزمایشگاه کلن آلمان، از سوی این آزمایشگاه تست دوپینگ عبدالزهرا به علت مصرف ماده ممنوعه متیل هگزامین در تاریخ 19 شهریور سال جاری مثبت اعلام می‌شود.

* ستاد ملی مبارزه با دوپینگ پس از بازبینی اولیه و رجوع به قوانین بین‌المللی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ «ماده 1-3-15 کد WADA»، با توجه به اینکه ورزشکار ملیت ایرانی نداشته و در هنگام مشخص شدن نتیجه آزمایش وی به تیم «الشرطه» عراق پیوسته بود پرونده نامبرده را در تاریخ 29 شهریورماه 93 به فدراسیون جهانی فوتبال FIFA جهت ادامه روند دادرسی و تعیین تکلیف نهاد صادره کننده حکم محرومیت ارسال کرد. این فدراسیون جهانی نیز تأییدیه اخذ مدارک را در تاریخ 31 شهریور اعلام و چگونگی روند و تداوم دادرسی را به عهده گرفت و از ستاد ملی مبارزه با دوپینگ سلب مسئولیت کرد.

* این ستاد به محض اطلاع از حضور بازیکن خاطی در ترکیب تیم ملی عراق در جام ملت‌های آسیا بلافاصله مراتب را جهت پیگیری وضعیت محرومیت ورزشکار و مدت آن در تاریخ اول بهمن 93 (دو روز قبل از بازی ایران با عراق) یا امضای رئیس ستاد جناب آقای دکتر سجادی مجدداً به فیفا اعلام کرد و بر این باور بود که می‌بایست حکم نهایی جهت ورزشکار خاطی توسط فیفا و یا سازمان ملی مبارزه با دوپینگ عراق تا به حال صادر شده باشد.

* پس از بازی ایران با عراق مراتب اعتراض و درخواست پیگیری، از سوی فدراسیون فوتبال ایران در مورد حضور بازیکن عراقی خاطی در مسابقه با توجه به تست مثبت نامبرده، به مسئولان برگزاری مسابقات AFC اعلام شد.

* از سوی ستاد و فدراسیون فوتبال ایران اسناد و مدارک لازم در تاریخ 4 بهمن ماه 93 به منظور روشن شدن میزان محرومیت بازیکن خاطی و پیگیری موضوع به کمیته پزشکی AFC ارسال شده تا وضعیت پرونده وی تعیین تکلیف شود.

لازم به توضیح است با توجه به اینکه فیفا مسئولیت پیگیری، تصمیم گیری و صدور حکم در مورد پرونده فوق را پذیرفته است، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ به خاطر صیانت و حفاظت از حقوق و منافع ملی و احترام به قوانین بین‌المللی، مصرانه پیگیر پرونده بازیکن خاطی عراقی تا زمان معلوم شدن وضعیت حکم صادره است.

ایران احتمال دارد سه بر صفر برنده شود

سایت سوئدی نوشته در صورتی که ادعای ایران در خصوص دوپینگی بودن بازیکن عراقی ثابت شود، این بازی سه بر صفر به سود ایران خاتمه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم فوتبال ایران روز جمعه پس از اینکه در مرحله یک چهارم نهایی با عراق به نتیجه تساوی سه بر سه دست پیدا کرد، در ضربات پنالتی با حساب 6 بر 7 به عراق باخت.

آفتونبلات سوئد نوشته ایرانی ها نسبت به علا عبدالزهرا که پیش از این در تراکتورسازی بازی می کرده اعتراض کرده و عنوان کرده اند که وی بازیکن دوپینگی است.

طبق اعلام این سایت، چنانچه دوپینگی بودن وی ثابت شود، ایران با نتیجه 3 بر صفر برنده خواهد شد و به نیمه نهایی راه خواهد یافت البته هنوز هیچ چیز تایید نشده است.

بازی به سود ایران یا محرومیت مادام العمری برای عبدالزهرا؟!

به گزارش فارس، در حالی که شانس ایران برای بازگشت به مسابقات بابت شکایتی که از عراق به دلیل استفاده از بازیکن دوپینگی داشته تا شب گذشته کم بود اما در جلسه اخیری که مسئولان ایران در کمیته انضباطی AFC داشته اند و با توجه به مدارک جدیدی که ایرانی ها ارائه کرده اند شانس ایران برای بازگشت به مسابقات 50درصد شده است.

با توجه به مستندات جدید تصمیم گیری برای مسئولان آسیا سخت شده و این پرونده با گره روبرو شده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا دو راه پیش رو دارد اگر مدارک جدید ایران به تایید برسد در اتفاقی نادر در این مسابقات رای باید به سود ایران باشد و نتیجه بازی 3 بر صفر به سود شاگردان کی روش اعلام شود اما اگر مسئله جور دیگری در این نشست ها رقم بخورد راه دوم برای اعلام رای، اعلام محرومیت مادام العمری برای عبدالزهرا است.

AFC به دلیل پیچیدگی این پرونده جلسه را به دور سوم کشانده است و تا ساعاتی دیگر رای به صورت رسمی اعلام می شود.


عبدالزهرا ادعای دوپینگ را رد کرد/ هرگونه اعتراض باید پنج روزقبل از شروع رقابت ها باشد

بازیکن تیم ملی فوتبال عراق دوپینگ خود را رد کرد و گفت: جدایی من ازتیم تراکتورسازی دوستانه انجام شده و ناشی از دوپینگ نبوده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری سیدنی مورنینگ هرالد استرالیا، برگزارکنندگان جام ملتهای آ سیا روز یکشنبه تلاش داشتند به اعتراض ایران مبنی براینکه عراق از یک بازیکن غیرمجاز در دیدار مرحله یک چهارم نهایی این جام استفاده کرده است، رسیدگی کنند.

کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای اف سی) در حال بررسی شکایت ایران علیه علا عبدالزهرا است که ادعا شده سال گذشته دوپینگ کرده است.

عراق در دیدار مقابل تیم 10 نفره ایران در ضربات پنالتی 7 بر 6 به پیروزی دست یافت.در این بازی عبدالزهرا نیز برای تیم عراق به میدان رفته بود.

یک مقام کنفدراسیون فوتبال آسیا این موضوع را که آیا کمیته انضباطی می تواند مسابقه را باطل اعلام کرده یا نتیجه را به نفع ایران برگرداند، تایید نکرد.

عبدالزهرا هافبک 27 ساله عراق است که در باشگاه الشرطه این کشور بازی می کند. براساس شکایت ایران آزمایش دوپینگ او هنگام حضور در تیم تراکتورسازی تبریز در سال گذشته مثبت بوده است.

مخالفت ایران بر محور این ادعاست که قرارداد عبدالزهرا با تراکتورسازی بعد از دوپینگ مثبت این بازیکن در ماه اوت گذشته خاتمه یافت.

اما این بازیکن در گفت و گو با سایت پیکچر گالری فوتبال عراق گفت این ادعا واقعیت ندارد و تاکید کرد که جدایی او از تیم تراکتورسازی دوستانه انجام شده است.

وی گفت: این واقعیت ندارد. این فقط راهی برای برگرداندن شکست ایران است.

وی افزود:هیچ شکایت یا محرومیتی علیه من وجود ندارد و من در تمام دوران فعالیت حرفه ای خود چنین اشتباهاتی مرتکب نشده ام.

الزهرا افزود: باشگاه الشرطه نام مرا در فهرست این تیم برای جام ملتهای آسیاارسال کرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هیچ مطلبی در این باره اعلام نکرده است.

در شرایطی که ای اف سی در انتظار اعلام نظر فیفا در مورد اطلاع از دوپینگ این بازیکن است، یک سخنگوی ای اف سی گفت تصمیم نهایی در این باره توسط نهاد حاکم بر فوتبال آسیا اتخاذ خواهد شد.

مشخص نیست که آیا ای اف سی اقدامی انجام خواهد داد یا خیر . اما سیدنی مورنینگ هرالد معتقد است ، مقررات رقابت ها بیان می دارد که هر گونه اعتراض در مورد صلاحیت بازیکنان نباید دیرتر از پنج روز قبل از شروع اولین دیدار تورنمنت انجام شود.

بلافاصله بعد از این دیدار اتهام زنی های متقابل آغاز شد. کارلوس کی روش سرمربی ایران از ویلیامز داور استرالیایی که یکی از بازیکنان ایران را اخراج کرد، انتقاد کرد.

در حالی که جنجال صلاحیت بازیکن عراقی در جریان است، تیم عراق خود را برای دیدار نیمه نهایی مقابل کره جنوبی و دومین قهرمانی آسیا در هشت سال گذشته آماده می کند.

براساس گزارش ها تیم ایران نیز در حال حاضردر استرالیا در انتظار نتیجه این اعتراض بسر می برد.


حکم حیاتی دقایقی دیگر صادر می‌شود

به گزارش ورزش سه، بعد از پیگیری مسئولان فدراسیون فوتبال درباره بازیکن دوپینگی تیم ملی عراق امروز صبح به وقت تهران، کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا تشکیل جلسه داد تا درباره نتیجه بازی ایران و عراق در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتها تصمیم گیری کند.

آخرین جلسه مقامات مربوطه در حدود نیم ساعت قبل به پایان رسیده و همه در انتظار حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا هستند که تا دقایقی دیگر اعلام خواهد شد.

خبرنگار استرالیایی: شکایت ایران پذیرفته نشد

به گزارش تسنیم، در حالی که تیم ملی کشورمان هنوز استرالیا را به مقصد ایران ترک نکرده و منتظر حکم نهایی اعتراض خود به کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در خصوص حضور غیرقانونی علاء عبدالزهرا، هافبک 27 ساله عراق است، اسکات مک‌اینتایر خبرنگار شبکه «SBS» استرالیا گزارش داد: هنوز هیچ خبر رسمی از سوی AFC منتشر نشده ولی شنیده‌‎ام که شکایت ایران علیه عبدالزهرا پذیرفته نشده و به این ترتیب عراق در مرحله نیمه‌نهایی حضور پیدا خواهد کرد.

وی همچنین گزارش داد که تیم ایران استرالیا را ترک نکرده و اتوبوس آنها هنوز در محل هتل تیم ملی در سیدنی است.

واکنش سرمربی عراق به شکایت ایران و بازتاب این شکایت در روزنامه اماراتی

روزنامه البیان امارات به بازتاب خبر شکایت ایران از بازیکن متهم به دوپینگ عراق پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه البیان امارات درباره شکایت ایران از عراق بعد از شکست مقابل این تیم در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران به خاطر حضور علا عبدالزهرا بازیکن عراق در دیدار با تیم ایران شکایتی را به کنفدراسیون فوتبال آسیا داده است که دوپینگ این بازیکن هنگام بازی در لیگ ایران مثبت بوده است».

روزنامه البیان به نقل از یک منبع آگاه در تیم ملی عراق ادامه داده است: «فدراسیون عراق نامه‌ای را از کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کرده تا برای روشن شدن به شکایت‌ ایران مدارکش را ارائه بدهد. راضی شنیشل سرمربی عراق هم با ابراز شگفتی از اقدام ایران علیه علا عبدالزهرا گفت که ایرانی‌ها در تلاش برای از بین بردن شیرینی و لذت برد عراق هستند. البته فدراسیون عراق هم اعلام کرده که چنین ادعایی صحت ندارد و هیچ نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا مبنی بر محرومیت عبدالزهرا دریافت نکرده بوده است».

شکایت فدراسیون فوتبال ایران از سوی AFC رد شد؛ عراق در جام ماند

به گزارش تسنیم، مسئولان فدراسیون فوتبال ایران پس از شکست ایران مقابل عراق در ضربات پنالتی دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا، بابت بازی کردن علاء عبدالزهرا به AFC شکایت کردند. این بازیکن به دلیل دوپینگ حق حضور در میدان را نداشت.

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به این موضوع رسیدگی و با وجود ارائه مستندات، اعتراض ایران را رد کرد تا عراق حریف کره‌جنوبی در مرحله نیمه‌نهایی شود.

بدین ترتیب دیدار کره‌جنوبی و عراق در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ساعت 12:30 فردا (دوشنبه) در ورزشگاه استرالیای شهر سیدنی برگزار می‌شود.

متن نامه AFC برای رد درخواست فوتبال ایران/ شکایت غیرقابل قبول است!


به گزارش خبرگزاری مهر، متن نامه ارسال شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا که از سوی کمیته انضباطی رقابتهای جام ملتهای آسیا اعلام شده است، به شرح زیر است:

« تصمیمات اتخاذ شده در کمیته انضباطی AFC در سیدنی استرالیا مورخ 25 ژانویه (5 بهمن ماه) در مورد پرونده اعتراض فدراسیون فوتبال ایران در مورد ماده6-11 قوانین مسابقات جام ملتهای آسیا که شامل عدم صلاحیت بازیکن عراق طبق ماده 55 قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، بدین شرح است که اعتراضی که از سوی فدراسیون فوتبال ایران نسبت به صلاحیت بازیکن تیم ملی عراق (علا عبدالزهرا) به خاطر حضور در دیدار ایران و عراق  در 23 ژانویه(3 بهمن) صورت گرفته، این پرونده غیر قابل قبول دانسته و مختومه اعلام می شود.»غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵
0
2
باز هم مسئولين فوتبال ما دير حركت كردند!آقايان!پنج روز قبل از تورنومنت بايد اقدام ميكرديد!
نگین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵
0
1
حق ایییییییییران هست ببره ایران باس ببره
مهسا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵
0
1
مهم اینه که آبرومدانه این مسابقات رو ترک کردیم اما ایران باید با برنامه ریزی این تیم ضعیف رو تقویت کنه تا نیازی به این کار ها نباشه و به راحتی بتونه تیم هایی مثل عراق رو شکست بده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: