کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران و مدرس AFC می‌گوید، باید به جای هجمه به کی‌روش به فکر کارهای سازنده او در فوتبال در ایران و معرفی یک نسل جدید به تیم ملی باشیم.
کد خبر: ۶۸۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۰

کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران و مدرس AFC می‌گوید، باید به جای هجمه به کی‌روش به فکر کارهای سازنده او در فوتبال در ایران و معرفی یک نسل جدید به تیم ملی باشیم.

مرتضی محصص در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد دیدارهای ایران در جام ملت‌های آسیا و بحث‌هایی پیش آمده در روزهای اخیر درباره سرمربی تیم ملی، اظهار کرد: تمامی دیدارهای جام ملت‌های آسیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و به هیچ عنوان نباید هیچ حریفی را دست کم بگیریم و کی‌روش هم در جام ملت‌های آسیا کار دشواری داشته است.

او ادامه داد: تیم ملی ایران در گروه دشواری قرار گرفته بود و هر سه تیم حریف ایران دیدار مقابل ما را مانند دیدار در فینال می‌دانستند. حتی سرمربیان تیم‌های فوتبال بحرین و قطر پیش از جام ملت‌های آسیا، بازی مقابل تیم ملی ایران را مهم‌تر از فینال جام ملت‌های آسیا می‌دانستند.

این کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران با بیان این که حریفان ایران هزینه‌های بسیاری را برای ارتقای سطح فوتبال خود کرده بودند، گفت: این امر نشان دهنده قدرت ایران در فوتبال ایران است که حریفان از بازی مقابل ما می‌ترسیدند. تیم‌هایی همچون قطر، امارات و بحرین هزینه‌های زیادی را برای حضور قدرتمند در جام ملت‌های آسیا کرده‌اند، ولی باز هم توانستیم آنها را شکست دهیم.

محصص خاطرنشان کرد: تیم امارات یک تیم یک دست در جام ملت‌های آسیا است. خوب بودن این تیم هم به دلیل در کنار هم حضور داشتن بازیکنانش از رده‌های پایه در کنار یکدیگر است. اماراتی‌ها بازی‌های تدارکاتی بسیاری را تا پیش از جام ملت‌های آسیا برگزار کرده بودند و همین هم سبب تقویت آنها شده بود.

این مدرس AFC با بیان این که تیم ملی فوتبال بحرین هم همیشه در برابر ایران عملکرد خوبی را داشته، گفت: دیدار مقابل بحرین همیشه از دشواری خاصی خود برخوردار بوده است. این تیم از نظر سرعت و تکنیک عملکرد خوبی دارد و از توان بالایی برخوردار بود.

او اضافه کرد: قطر هم یکی از تیم‌هایی پرهزینه در جام ملت‌های آسیا بود. این تیم با برگزاری دیدارهای تدارکاتی زیاد و هزینه‌های بالا در حال ارتقای سطح فوتبال خود در آسیا است.

محصص افزود: دیگر تیم‌های قطر، امارات و بحرین را نمی‌توان به عنوان تیم‌های درجه دوم آسیا در نظر گرفت. این تیم‌ها با برنامه‌ریزی مناسب در سال‌های اخیر توانسته‌اند سطح فوتبال خود را ارتقا دهند.

این کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران با تمجید از عملکرد ایران در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا، اظهار کرد: ملی‌پوشان ایران با داشتن یک سرمربی سرشناس شرایط ویژه‌ای را در جام ملت‌های آسیا داشتند و با حضور کارلوس کی‌روش حرکت رو به جلویی داشته باشد.

محصص ادامه داد: ایران با داشتن تاکتیک دفاع و ضد حمله عملکرد موفقی در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا داشت. البته برخی از همان ابتدا نگران اول نشدن ایران در گروهش و مصاف با ژاپن بودند، ولی فراموش نکنیم تیمی که برای قهرمانی می‌جنگد نباید از مصاف با هر حریفی هراس داشته باشد.

این مدرس AFC با بیان این که ایران در مرحله گروهی به مصاف سه حریفی رفت که از نظر قدرت به یکدیگر نزدیک بودند، گفت: امارات، قطر و بحرین هر سه از نظر فوتبالی به هم نزدیک بودند. نکته قابل ‌توجه هم استفاده هر سه تیم از مربیان عربی بود که سبب ارتباط نزدیک‌تر بازیکنان و کادرفنی است.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود اضافه کرد: ما روزهای حساس را در فوتبال ایران سپری می‌کنیم. متاسفانه در روزهای اخیر برخی مطالب ناشایستی را به کی‌روش روا می‌دارند که چندان اخلاقی نیست. ما باید از تعصب دور شویم و انتقادات سازنده و البته همراه با راهکار را ارائه دهیم.

محصص با بیان این که من برای تمامی منتقدین کی‌روش احترام قائل هستم، گفت: امیدوارم منتقدان کارلوس کی‌روش لابلای صحبت‌های خود راهکاری را نیز بیان کنند. نباید کسی نسبت به کارلوس کی‌روش با حب و بغض حرف بزند و اگر قرار به انتقاد است، باید انتقادی مطرح شود که فوتبال ایران را به پیش ببرد.

این کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران در مورد قیاسی که برخی از بازی ایران در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا انجام می‌دهند نیز اضافه کرد: ما در جام جهانی با نیجریه قهرمان جام ملت‌های آفریقای، آرژانتین یکی از بهترین تیم‌های جهان و بوسنی و هرزگوین با داشتن تعداد زیادی بازیکن مطرح بازی کردیم.

او افزود: ما در جام جهانی در گروه ساده‌ای قرار نگرفته بودیم. کی‌روش می دانست که ایران در انتقال از حمله به دفاع دچار مشکل است و به همین خاطر سیستم بازی خود را طوری تنظیم کرد که کمتر گل بخوریم. آیا ما شیوه دیگری برای بازی کردن داشتیم؟ دیدیم که با کوچک‌ترین تغییر جلوی بوسنی و هرزگوین سه گل خوردیم.

محصص با بیان این که کسانی که از کارلوس کی‌روش انتقاد می‌کنند باید جایگاه این سرمربی را نیز بدانند، گفت: چه کسی همراه با الکس فرگوسن توانست سه بار منچستریونایتد را قهرمان کند؟ الکس فرگوسن از چه کسی تعریف و تمجید کرد؟

این مدرس AFC خاطرنشان کرد: ما دو بار در برابر عراق نتیجه باخته را به تساوی کشاندیم آن هم در شرایطی که 10 نفره بودیم. حتی در این جام دیدیم که ژاپن هم در ضربات پنالتی از امارات شکست خورد، ولی کسی در ژاپن عزای عمومی اعلام نکرد.

او با بیان این که نباید نسبت به کی‌روش کینه ورزی کنیم، ادامه داد: کی‌روش حتی اگر از فوتبال ایران برود باز هم می‌تواند در یک تیم معتبر با قرارداد زیاد حضور پیدا کند. کی‌روش به جوانانی همچون مرتضی پورعلی گنجی، وحید امیری، سردار آزمون، رفیعی و ... استعدادهای زیادی را به فوتبال ایران معرفی کرد. ای کاش به جای شمشیر کشیدن علیه کی‌روش به کارهایی که او برای فوتبال ایران انجام داده هم توجه می‌کردیم.

محصص تصریح کرد: در حالی که تیمی همچون ژاپن بلافاصله بعد از حذف از جام ملت‌های آسیا به فکر چهار سال آینده خود است، برخی در ایران بلافاصله شروع به تخریب کی‌روش کردند. ما باید با حضور این نسل جدید در فوتبال ایران به فکر بازی در برابر تیم‌های طراز اول جهان باشیم.

این مدرس AFC با بیان این که حتی اگر از یتم‌های طراز اول جهان شکست سنگین بخوریم به نفع فوتبال ایران است، گفت: برای مثال ما می خواهیم به مصاف تیم ملی سوئد برویم که حتی اگر با پنج گل هم شکست بخوریم باز هم به نفع فوتبال ایران است.

او اضافه کرد: با نمایش خوبی که در جام ملت‌های آسیا داشتیم اعتبار خوبی برای فوتبال ایران کسب کردیم و باید به فکر روزهای آینده باشیم.

این کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران در پایان خاطر نشان کرد: بهتر است به جای هجمه به کارلوس کی‌روش به کارهای او و ثمرات این مربی برای فوتبال ایران فکر کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: