رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید نمی‌تواند امکانات مورد نظر کی‌روش برای تیم ملی را فراهم کند.
کد خبر: ۶۸۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۸

رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید نمی‌تواند امکانات مورد نظر کی‌روش برای تیم ملی را فراهم کند.

به گزارش ایسنا، علی کفاشیان در مورد آخرین وضعیت قرارداد کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اظهار کرد: بلافاصه بعد از جام جهانی بزریل مذاکرات خود را با کی‌روش آغاز کردیم و قرارداد او تا جام جهانی ۲۰۱۸ را با قید شروطی منعقد کردیم که طبق آن قرار شد در صورتی که به جام جهانی روسیه راه پیدا کردیم، کی‌روش در تیم ملی بماند.

او ادامه داد: در آن زمان برخی از من می‌پرسیدند که آیا دوست دارم کی‌روش بماند یا نه و واقعیت این بود که من پاسخم به این سوال منفی بود. دلیل این عدم تمایل هم عدم توانایی ما برای فراهم کردن امکانات مناسب برای این مربی است. کی‌روش یک چهره مطرح در عرصه فوتبال است و ما در فراهم کردن امکاناتی که او می‌خواهد، دچار مشکل هستیم.

رییس فدراسیون فوتبال ایران با بیان اینکه ما علاوه بر تیم ملی بزرگسالان تیم‌های مختلف دیگری نیز داریم، گفت: حدود ۱۵ تیم دیگر در کنار تیم ملی بزرگسالان داریم که نیاز به امکانات مناسب دارند و وقتی پشتوانه لازم برای آن‌ها را نداریم دچار نگرانی می‌شویم. برای مثال وقتی که ابزار و امکانات خود را با دیگر کشورهای حاضر در جام ملت‌های آسیا مقایسه می‌کنیم متوجه ضعف‌های خود می‌شویم، ولی با این حال ما در کنار ژاپن، کره جنوبی و استرالیا توانستیم به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کنیم.

کفاشیان خاطر نشان کرد: اگر در فراهم کردن امکانات مورد نیاز کی‌روش موفق نباشیم دچار مشکل خواهیم شد. کی‌روش بار‌ها تاکید کرده برای حضور و ادامه همکاری با فوتبال ایران و البته رسیدن به موفقیت نیاز به امکانات مناسب دارد.

او با اشاره به جوان‌گرایی تیم ملی فوتبال ایران، افزود: ما از کی‌روش خواستیم تا تیم ملی فوتبال ایران را جوان کند و برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه یک تیم با نیروهای کاملا جوان داشته باشیم. ما البته برای رسیدن به موفقیت بازی‌های تدارکاتی مختلفی را در نظر گرفته‌ایم که از جمله آن‌ها می‌توان به دیدار با شیلی و سوئد در فروردین ماه سال آینده اشاره کرد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران در ادامه صحبت‌های خود به پیگیری دوپینگ بازیکن تیم ملی فوتبال عراق اشاره کرد و گفت: از این بازیکن در ایران تست دوپینگ گرفته شده بود که به AFC گزارش نشده بود و به فیفا هم گزارش به شکلی دیگر ارائه شد. همین امر سبب شد تا به درستی نتوانیم پیگیر تخلف این بازیکن عراقی باشیم. ما در حال پیگیری این موضوع از طریق کمیته استیناف AFC هستم. با وجود اینکه نتیجه بازی برای ما تغییر نمی‌کند، ولی با این حال همچنان پیگیر این موضوع هستیم. ‌

کفاشیان افزود: در جریان جام ملت‌های آسیا حتی پیراهن ما نیز مورد اعتراض AFC قرار گرفت و علاوه بر آن حضور دیر هنگام ایران در زمین بازی و البته مصاحبه نکردن بازیکنان نیز از جمله مواردی بود که سبب اعتراض AFC شد. با این حال ما همه را از سر گذراندیم. البته حتی اگر بحث بازیکن دوپینگی عراق را پیگیری می‌کردیم در ‌نهایت نتیجه بازی عوض نمی‌شد، زیر نمی‌خواستند برای نخستین بار در یک تورنمنت بین المللی تیمی بدین شکل حذف شود.

او همچنین به عدم حضور کرسی‌های تعیین کننده از سوی ایران در AFC اشاره کرد و گفت: روابط شخصی و البته هزینه‌های کلان از سوی کشورهای دیگر سبب بدست آوردن این کرسی‌ها در کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌شود. برای مثال ژاپن در حال حاضر تیم‌های آسیایی را به صوت رایگان به کشور خود برای برپایی اردو و بازیهای تدارکاتی می‌آورد و قطعا اقدامات این چنینی می‌تواند در بدست آوردن کرسی‌های تعیین کننده برای ژاپن بسیار موثر باشد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران اضافه کرد: البته در حال حاضر ما در 9 کمیته AFC عضویت داریم وتلاش می کنیم تا جایگاه خود را در کنفدراسیون فوتبال آسیا ارتقا دهیم.

کفاشیان همچنین به داوری دیدار تیم های ملی ایران و عراق در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا اشاره کرد و گفت: پس از اعتراضاتی که ما به این داور در جریان دیدار با بحرین داشتیم نباید او را برای بازی با عراق به عنوان داور وسط قرارمی دادند. با توجه به آن اعتراضات در ذهن این داور استرالیایی ذهنیتی تلافی جویانه ایجاد شده بود.

او در بخش دیگر از این گفت گو با تاکید بر اهمیت تیم ملی امید، اضافه کرد: در بحث تیم ملی امید دو کار همزمان انجام شد و در یک بخش استعدادیابی و در بخش دیگر برگزاری اردوهای تدارکاتی پیگیری شد. البته دنبال کردن برگزاری اردوهای تدارکاتی در عمان، قطر، کیش، تهران و آنتالیا همگی نشان از مدیریت خوب این تیم دارد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران خاطر نشان کرد: محمد خاکپور به عنوان سرمربی تیم ملی امید همواره بر حضور بازیکنان تیم ملی بزرگسالان از فیلتر تیم ملی امید تاکید کرده است و ما این را جزو برنامه های خود قرار داده ایم. کی روش نیز موظف به همکاری در زمینه تیم ملی امید ایران است.

کفاشیان در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد مطالب مطرح شده در روزهای اخیر بین برخی مربیان ایرانی و کی روش گفت: من این موضوع را از سوی هر دو طرف نمی پسندم. هر کسی که انتقادی را مطرح می کند باید دلسوز تیم ملی باشد و هم باید با کنار گذاشتن مسائل مختلف به فکر تیم ملی فوتبال ایران باشیم.

او افزود: برای مثال علیرضا منصوریان چند سال را با کی روش کار کرد و شاید تندروی هایی را نیز از این مربی دید، اما در نهایت دیدیم که منصوریان به چه جایگاه موفقی در فوتبال ایران رسیده است.

کفاشیان با بیان اینکه کی‌روش یک سرمربی متکی به برنامه است گفت: کی‌روش یک انسان کاملا برنامه‌ریز است و برنامه‌های خود را از مدت‌ها پیش به ما ارائه کرده است. البته این سرمربی برخی درخواست‌هایی دارد که متاسفانه در توان ما نیست. ما منابع مالی محدودی را داریم و به همین خاطر نمی‌توانیم تمامی درخواست‌های کی‌روش را برآورده کنیم.

رییس فدراسیون فوتبال ایران تصریح کرد: ما در حال حاضر از منابع مالی جام جهانی استفاده می‌کنیم و اگر این منابع تمام شود، دیگر نمی‌دانیم از کجا باید خرج کنیم. مطمئن باشید اگر منابع مالی به ما تزریق نشود، هیچ چیزی درست نمی‌شود. در حال حاضر حق پخش به حساب ما واریز نشده، با اسپانسر به مشکل برخوردیم، منابع مالی که قول داده شده بود نیز به ما داده نشده و تمامی این‌ها صدماتی را به ما می‌زند.

او با بیان اینکه مطمئنم تیم ملی با کی‌روش به جام جهانی 2018 روسیه صعود می‌کند گفت: البته مشخص نیست که هزینه ادامه حضور کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران را چه کسی می‌دهد. ما می‌دانیم منابع مالی وزارت ورزش و جوانان محدود است اما ما سالیانه حدود 10 میلیارد تومان برای مربیان خارجی رده‌های مختلف فوتبال ایران نظیر فوتبال ساحلی و فوتسال هزینه می‌کنیم. امیدوارم با توجه به ابعاد جهانی توجه به فوتبال، توجه بیشتری به این رشته ورزشی شود.

کفاشیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد عدم حضور ادامه‌دار دستیاران ایرانی کی‌روش نیز گفت: اخلاق کی‌روش طوری است که اگر کسی صددرصد به او وفادار باشد می‌تواند در کنار او به فعالیتش ادامه دهد و این اتفاق ممکن است زمان‌بر باشد. برای مثال در حال حاضر اشخاصی چون مارکار آقاجانیان، مهرداد خانبان و مسئول رسانه‌ای تیم ملی توانسته‌اند اعتماد کی‌روش را جلب کنند و در کنار او حضور داشته باشند.

رییس فدراسیون فوتبال ایران در بخش پایانی این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به عملکرد کی‌روش در فوتبال ایران می‌دهید نیز گفت: من نمره 15 از 20 را به عملکرد این سرمربی می‌دهم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: