۱۳
 
ذره بین اقتصادی اول نیوز
از افزایش نرخ دستمزدها در سال 92 تا کاهش قیمت خودرو!
6 آذر 91
دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۰۸
کد مطلب: 12822
 
از افزایش نرخ دستمزدها در سال 92 تا کاهش قیمت خودرو!
 
 

اولین خبر اقتصادی ذره بین اقتصادی اول نیوز مربوط است به نرخ درستمزدها. 

در چندماه گذشته و با روند افزایش قیمت ها، شایعاتی در خصوص افزایش مجدد نرخ دستمزد در سال ۹۱ شده بود که با توجه به غیرعملی بودنش، بزودی چانه زنی‌ها برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۲ آغاز شده است. 

گویا قرار است بزودی نشست های مقدماتی کارگران، کارفرمایان و دولت برای توافق بر سر نحوه تعیین حداقل دستمزد سال آینده بیش از ۱۰ میلیون کارگر و مشمول قانون کار آغاز شود. 

ذره بین اقتصادی اول نیوز: ناتوانی شورای عالی کار در سال های اخیر باعث ایجاد شکاف بین دستمزد مصوب شورای عالی کار و هزینه های کارگران شده تا جایی که حداقل مزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی امسال، تنها بخش کوچکی از هزینه ها و نیازهای ماهیانه کارگران را تامین می کند. 

با توجه به افزایش حقوق ۱۵ درصدی کارگران در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰؛ سئوال اینجاست، آیا نرخ کالاهای اساسی در طول سال ۹۱ تنها ۱۵ درصد افزایش یافت؟! واضح و مبرهن است اگر درصد افزایش قیمت ها بیشتر از درصد افزایش حقوق کارگران باشد، سبد خانوار آنها کوچکتر از قبل خواهد شد.
*** 

واردات کالا با ارز آزاد ممنوع شد!
آری! تیتر را درست خواندید! خرین بخشنامه گمرک ایران که درباره شرایط و نحوه ورود کالاها به کشور است علاوه بر تعیین حقوق و عوارض جدید تلویحا واردات کلیه کالاها با ارز آزاد را ممنوع و غیرممکن دانسته است. 

سازمان توسعه تجارت تاکنون به صورت شفاف اعلام نکرده است که به کدام یک از کالاها دیگر ارز مبادلاتی داده نخواهد شد. اگرچه ثبت سفارش واردات برخی کالاها از جمله بسیاری از انواع لوازم خانگی فعلا متوقف است.
 
بر اساس فهرست اولویت‌های ده‌گانه واردات که از سوی سازمان توسعه تجارت نهایی شده است نیز دو اولویت ۹ و ۱۰ کالاهای نهایی بادوام و مصرفی غیرضروری یا غیر موردنیاز را در بر می‌گیرند که البته باز هم به صورت مصداقی درباره کالاهای موجود در این دو اولویت اظهارنظر نشده است. 

ذره بین اقتصادی اول نیوز:
برخی همچون معاون امور گمرکی گمرک ایران معتقد هستند: "با اجرای این بخشنامه علاوه بر اینکه از ورود برخی کالاهای غیر ضروری به کشور جلوگیری می‌شود، قیمت تمام شده کالاهای وارداتی نیز با توجه به نرخ ارز مرکز مبادلات محاسبه خواهد شد و قیمت این نوع کالاها کاهش می‌یابد چرا که دیگر واردکننده یا تولید کننده‌ای نمی‌تواند به بهانه خرید ارز با نرخ‌های آزاد و غیر متعارف اقدام به بالابردن قیمت کالاهای خود کند." 

اما جالب است بدانید معاون کل سازمان توسعه تجارت این مورد را یک مشکل می داند و گفته است: "مشکل ممنوعیت واردات با ارز آزاد به زودی حل می شود." ایشان حتی از پیگیری هایش برای حل کردن این مشکل شده است. 

حتی اسدالله عسگراولادی در این خصوص گفته است: "اینکه امروز گمرک ترخیص کالاهایی را که با ارز صرافی وارد شده است را انجام نمی‌دهد غیرقانونی است." وی گفته است این موضوع طی امروز و فردا حل می شود. 

به هر حال امید است مسئولین نقاط قوت و ضعف تصمیماتشان را ابتدا سنجیده و سپس اقدام به تصمیم گیری کنند. به نظر می رسد اینکه یک کالا اصلا وارد کشور نشود به این بهانه که گرانی ها را کاهش می دهیم، تنها ضعف ما را در بازرسی قیمت ها نشان می دهد و فقط منجر به رونق قاچاق آن کالا خواهد شد. 

***
کاهش قیمت خودروها؟!
وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: خودروسازان عنوان می کنند که بزودی خبرهای خوشی به لحاظ افزایش تولید و کاهش قیمت حاشیه بازارخواهند داشت. 

ذره بین اقتصادی اول نیوز: برخی مواقع مسئولان وعده کاهش قیمت ها را می دهند! این بار البته قضیه فرق کرده است! یک مسئول از طرف خودروسازان به مردم وعده کاهش قیمت ها داده است! به نظر شما نتیجه چه می شود؟!

بازگشت به ابتدای صفحه
 
Share/Save/Bookmark

گزيده‌اي‌‌ ازسرمقاله‌ روزنامه‌های دوشنبه

روزنامه کیهان در ستون یادداشت روز خود مقاله ای به قلم حسين شريعتمداري با این مضمون منتشر کرد: تانك بيار ...

 
 
 


۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۰۷:۵۴:۳۸
ما هر وقت وعده مسئولین برای را برای کاهش قیمت ها شنیدیم بر عکس در جامعه شاهد افزایش قیمت ها بودیم علی الخصوص قیمت آن کالای خاصی که نام برده شده بیشتر افزایش قیمت داشته است.البته یک تخصص دیگر را هم دارند اینکه قیمت یک کالا را به فرض از 500 هزارتومان به 1300 هزارتومان افزایش می دهند و بعد می اوردند 1180هزارتومان بعد در بوق کرنا می کنند که با مدیریت ما حباب شکسته شد و... که چند روز بعد این حباب هم دوباره برمیگردد و مسئولین هم در همه عرصه تماشاچی خوبی هستند چون حقوق شان بالا است و توان خرید دارند از سیاه بازی شاید لذت ببرند و خبری از دل طبقه ضعیف و متوسط ندارند که بااین حقوق 400 الی 700 هزارتومان چطور بایستی خرج زن و بچه را داد . (6951)
 
۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۱۵:۱۸:۱۵
حداقل حداقل حداقل دستمزد هشتصد تومن. (6991)
 
۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۱۵:۱۸:۱۷
حداقل حداقل حداقل دستمزد هشتصد تومن. (6992)
 
۱۳۹۱-۰۹-۰۸ ۲۳:۴۴:۱۱
مسئولان کشوری ما به هیچ عنوان اعتماد به نفس ندارند یا اگر داشته باشند .کاری راادامه بدهند نیمه کاره ولش میکنند واخرش رانمی اورند به نظر من دلیل درجا زدن ما ایرانیها همین وعدهای مسئولان نمیکاره باشد.همیین (7068)
 
گرفتاربيچاره
۱۳۹۱-۰۹-۱۴ ۰۹:۵۲:۳۱
خداييش اگه بخوان افزايش در سال 92 رو اعلام كنن چند در صد بايد بگن من ميگم اگه حداقل كمتر از 50درصد افزايش بدن بحران مالي مردم منجر به فرياد هاي آشكار و فاصله و سرخوردگي بيش از حد مردم از حكومت مي شود (7313)
 
United States
۱۳۹۱-۱۱-۰۶ ۲۱:۵۱:۵۴
نظر ما مردم بدبخت از کی مهم شده! (11043)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۲ ۱۲:۳۳:۰۶
با سلام، ما خسته شدیم از این زندگی. چرا حقوق را افزایش نمی دهید .ما با این حقوق نفس هم نمی توانیم بکشیم.تورم حدود 100% شده چرا !!! (11535)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۱۵:۵۱:۵۶
اقا تورو خدا قیمت ماشینو پایین بیاوئریئد (11652)
 
ح ق از شهر قم
United States
۱۳۹۱-۱۲-۰۶ ۲۳:۴۶:۰۹
سلام اگه مسئولان این نظرو می خونن می خوام بهشون بگم که واقعا شرایطی که برای ما مردم کم در آمد ایجاد شده به گونه ایی که واقعا واقعا دیگه پول شام شب هم دیگه نداریم دیگه ماشینو خودرو و اینا دیگه پیش کش (13126)
 
آ. قائمشهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۱۳ ۰۹:۲۲:۵۱
فقط میخام بگم شما میدونید آدم ماشینشو واسه خرج روزمره بفروشه چون حقوقش کفاف حتی خوراک و پوشاکشم نمیده یعنی چی؟ (13290)
 
farzad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۹:۵۵
من ماهیانه 370 هزار میگیرم تازه هنوز بجه هم ندارم حقوق ماهیانه ام را که میگیرم توی همون روز همش خرج خواروبار میشه حالا اونم بخور نمیر میخریم حتی بیشتر وقتا کرایه ماشین ندارم برم سر کار پیاده میرم جه برسه به پوشاک و تفریح من مسول یه مرکز مخابراتی هستم (13996)
 
مهران
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۴:۵۵:۳۹
همش الکیه (14298)
 
ساسان
۱۳۹۲-۰۱-۲۳ ۱۴:۵۲:۵۵
مردم دیگه صبر ندارن . ماشینم مگه 17 میلیون میشه اونم پراید (14874)