سخنان احمدی نژاد در جمع اساتید الازهر
رييس جمهور تصريح كرد: به صراحت اعلام مي كنم، هر كس در هر كجاي دنيا به صحابه پيامبر اسلام (ص) توهين كند، مسلمان نيست و در مسير اسلام گام برنداشته است، بلكه نوكر بيگانگان و بازي خورده آنها است.
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 20573
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دكتر محمود احمدي نژاد عصر امروز (سه شنبه) به وقت محلي در ادامه برنامه هاي اولين روز از سفر به مصر در ديدار شيخ احمد الطيب، رييس و اساتيد و علماي دانشگاه الازهر مصر با بيان اينكه اين دانشگاه در طول بيش از هزار سال عمر خود، خدمات فراواني به مكتب پيامبر اسلام (ص) ارائه كرده است، گفت: احساس مي كنم در بين علماي بزرگي هستم كه به حقيقت راه و مكتب پيامبر گرامي اسلام (ص) و صلاح و رستگاري همه انسان هاي جهان مي‌انديشند.

رييس جمهور با اشاره به برخي از سخنان رييس و برخي از اساتيد دانشگاه الازهر در خصوص اختلافات مذهبي اظهار داشت: آنچه كه امروز داراي اهميت است و بايد نسبت به آن تعريف درست صورت گيرد وحدت، همدلي و ماموريت مشترك ماست و اين موضوع به ميزاني داراي اهميت است كه فرصتي براي طرح برخي اختلافات فرعي باقي نخواهد گذاشت.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه ممكن است برخي اشكالات، ضعف ها و اقدامات مغرضانه براي ايجاد اختلاف ميان مسلمانان وجود داشته باشد، گفت: آنچه كه بايد ميان علماي مسلمان داراي اهميت باشد، تلاش براي برطرف كردن مشكلات جامعه بشري از جمله كوته‌بيني‌ها است.

رييس جمهور با تاكيد بر ضرورت وحدت و انسجام ميان همه مسلمانان و عدم افتراق ميان آنان تصريح كرد: براي رسيدن به وحدت الهي و اصيل، بايد ماموريت مشترك خود را به درستي تعريف كنيم و بدانيم كه در چه مسيري بايد اتحاد داشته باشيم.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: معتقدم وحدت بايد براي انجام وظايف ديني، اصلاح وضعيت امروز جامعه و رسيدن به آينده‌اي درخشان انجام شود و با نگاه و توجه به ماموريت و مسئوليتي كه در قبال آينده داريم، بسيار زودتر مي توانيم به وحدت برسيم.

رييس جمهور با اشاره به اينكه پيامبر اسلام (ص) براي اصلاح جهان، احياي انسان، استقرار توحيد در جامعه بشري و ريشه كن كردن ظلم مبعوث شد تا انسانها را از جهل و خرافه نجات داده و كينه‌ها را تبديل به برادري و دوستي كند، اظهار داشت: تلاش براي تحقق همه اينها ماموريت هاي مشترك امروز ماست كه مي توانيم حول آنها با يكديگر متحد باشيم.

احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه امروز هيچ‌كس نمي تواند ادعا كند كه شبيه پيامبر (ص) انديشيده و زندگي مي كند و قرآن را آنگونه كه پيامبر (ص) درك كرده، فهميده است، گفت: هيچ‌كس نمي تواند ادعا داشته باشد كه حقيقت زندگي پيامبر (ص) را در زندگي خود احيا كرده است، از اين رو بايد گفت كه پيامبر (ص) و كتاب خدا همچنان در ميان مسلمانان مهجور مانده و هنوز حقيقت دين در زندگي بشر محقق نشده است، چرا كه اگر دين را درست مي فهميديم وضعيت امروز مسلمانان جهان اينگونه نبود.

رييس جمهور با اشاره به اينكه بايد دست به دست يكديگر بدهيم تا پيامبر (ص) و كتاب خدا را بيشتر بشناسيم و نسبت به آن معرفت پيدا كنيم، خاطرنشان كرد: پيامبر اسلام (ص)، خاتم پيامبران است كه كمال دين را به بشريت عرضه كرده است و ما معتقديم دين اسلام نه فقط براي مسلمانان، بلكه براي همه بشريت است و پيامبر اسلام (ص) كه از او به عنوان رحمةللعالمين ياد مي شود، آمده تا بشريت را نجات دهد.

احمدي‌نژاد افزود: البته در ميان مردم افرادي كوته فكر و جاهل نيز حضور دارند كه سعي در دامن زدن به اختلافات ميان مسلمانان مي كنند.

رييس جمهور تصريح كرد: از آنجا كه هنوز حقيقت دين در جامعه بشري محقق و حاكم نشده و اوضاع جامعه بشري نابسامان است، اين ماموريت مشترك ما را بسيار سنگين مي كند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه بنده براي علما و اساتيد دانشگاه الازهر احترام زيادي قائل هستم و مي دانم كه تمام عمر خود را وقف ترويج مكتب پيامبر(ص) كرده اند، گفت: معتقدم فاصله مسلمانان با حقيقت پيامبر (ص) همچنان بسيار زياد است. هيچ كس حق ندارد خود را برتر از سايرين دانسته و با ديگران برخوردي متعصبانه داشته باشد.

رييس جمهور افزود: بايد دست به دست هم دهيم و آنگونه كه شايسته است، پيامبر (ص) را به بشر معرفي كرده و براي حاكميت خدا تلاش كنيم.

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه نگاه ما به مسئله وحدت بسيار فراتر از رفع اختلافات مذهبي ميان شيعه و سني است، گفت: همه مسلمانان به واسطه آنكه خدا، پيامبر، كتاب و قبله‌اي واحد دارند، با يكديگر به طور طبيعي متحد هستند كه بايد قدر اين نعمت را دانسته و از آن براي پيگيري فرامين پيامبر (ص) و اصلاح جهان استفاده كنند، چرا كه مستكبران كه اسلام را به عنوان ديني خشن معرفي مي كنند، دشمن همه مسلمانان چه شيعه و چه سني و دشمن دين و كتاب خدا هستند و هرگز نمي خواهند ملت هاي مسلمان از جمله ايران و مصر در جهان عزيز و با قدرت باشند و نام پيامبر اسلام (ص) در دنيا مطرح باشد.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه انسان مهمترين مخلوق عالم و موضوع اصلي آفرينش است، تصريح كرد: خداوند متعال انسان را براي كمال آفريده و همه پيامبران مبعوث شده اند تا انسان را در اين مسير هدايت كنند؛ البته خداوند عقل را نيز به عنوان حجت دروني براي انسان ها قرار داده است.

رييس جمهور با بيان اينكه رسيدن به قله هاي كمال تنها از مسير معرفت ممكن است، اظهار داشت: اگر معرفت نباشد، هيچ كمالي اتفاق نمي افتد.

احمدي‌نژاد ادامه داد: خداي متعال در بين همه موجودات تنها به انسان فرصت تعقل داده و اين نشانه آن است كه خدا به ايمان و معرفت اصالت داده است و انسان بايد ايمان و مسير كمال را خودش انتخاب كند، تا داراي ارزش باشد، چرا كه اگر بهترين اعمال از روي اجبار صورت گيرد، فاقد ارزش است.

رييس جمهور با بيان اينكه انتخاب تنها در سايه آزادي امكان تحقق دارد، گفت: اگر آزادي وجود نداشته باشد، اختيار و انتخاب معنا ندارد و انتخاب اصلح وابسته به ميزان معرفت انسان است.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: كمال انسان كه محصول اصلي عقل او مي باشد، تنها در سايه انتخاب و آ‌زادي بوجود مي آيد و هيچ راه ديگري در برابر حق جويان براي كمال و تعالي وجود ندارد، اما براي اينكه انسانها فرصت انتخاب و آزادي داشته باشند، بايد عدالت حاكم شود، چرا كه وقتي ظلم و تبعيض باشد، هيچ انساني فرصت اختيار و انتخاب نخواهد داشت.

وي عدالت را فراهم كردن زمينه براي كمال انسانها برشمرد و گفت: به همين دليل است كه پيامبران پس از دعوت به توحيد مامور به دعوت انسان ها براي اجراي عدالت هستند، چرا كه اگر عدالت نباشد توحيد هم وجود نخواهد داشت.

رييس جمهور با بيان اينكه تلاش براي استقرار عدالت بسيار مهم بوده و يك تكليف بنياني و اساسي براي همه موحدان است، گفت: هنگامي كه عدالت حاكم شود، توده هاي مردم به سوي توحيد و دين حنيف حركت خواهند كرد، اما در جايي كه عدالت وجود ندارد، سخن گفتن از كمال بيهوده است.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه مشكل امروز جهان بشري بي عدالتي است و اين ماموريت مشترك همه ماست كه در مسير استقرار عدالت تلاش كنيم، خاطرنشان كرد: شياطين و مستكبران قصد دارند تا ما را از اين ماموريت جدا و به مسائل فرعي و حاشيه‌اي مشغول كنند.

رييس جمهور با اشاره به اينكه هنگامي كه مسائل مهم و بزرگ جهاني را موضوع ماموريت خود قرار دهيم، خود به خود وحدت نيز شكل مي گيرد، افزود: به هر ميزان به اهداف بلند جهاني بيانديشيم به وحدت نزديك خواهيم شد و هر چه از آن دور شويم، زمينه هاي تفرقه ميان ما بوجود خواهد آمد.

دكتر احمدي‌نژاد تاكيد كرد: امروز علما و دانشمندان جهان اسلام ماموريت و مسئوليتي مهم پيش رو دارند، چرا كه اگر نتوانيم در سطح جهاني انديشه، برنامه ريزي و عمل كنيم دشمنان اسلام اين كار را انجام داده و براي زندگي ما برنامه ريزي مي كنند.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد اهدافي بزرگ را مدنظر خود داشته باشيم، گفت: پيامبر اسلام (ص) نيامد تا عده اي را شيعه و عده اي ديگر را سني كند، بلكه مي خواست همه، مسلمان باشند، چرا كه نگاه اسلام نگاهي جهاني بوده و متعلق به همه بشريت است، اما مشكلات از جايي شروع مي شود كه افق نگاه خود را به كشور يا مذهبي خاص متمركز مي كنيم.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه از تمام مراكز علمي جهان اسلام مانند قم، نجف و الازهر شريف بايد فرياد نجات بشريت برخيزد، چرا كه اين ماموريت مشترك آنان است، تصريح كرد: البته مسلما علماي دانشگاه الازهر با حساسيت نسبت به مسائل جهان اسلام انديشيده و اين دانشگاه خدمات زيادي را در اين جهت ارائه مي كند، اما همه دانشگاه هاي اسلامي بايد نسبت به اين ماموريت مهم جهاني توجه ويژه داشته باشند.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد نجات جهان را در دستور كار قرار داده و انديشه ناب اسلام را در جامعه بشري تبيين كنيم، گفت: بايد انديشه هاي اسلامي در بخش هاي مختلف از جمله فلسفه، علوم اجتماعي و انساني، مديريت، اقتصاد و جامعه شناسي در دنيا تبيين شود، چرا كه اگر افكار اسلامي جهان شمول را معرفي نكنيم، انديشه هاي مادي منتشر و مكاتب شيطاني ضد بشري در ميان بشر جا باز مي كنند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه امروز مستكبران دائما شعار آزادي، دموكراسي و دفاع از حقوق بشر را سر داده و آن را براي همه مي دانند كه اين شعارها جاذبه هاي فراواني حتي در بين مسلمانان نيز دارد، گفت: در نقطه مقابل بايد ببينيم كه شعار ما براي جهان چيست و چه چيز را قرار است به بشر معرفي كنيم؛ ما معتقديم بالاترين آزادي در اسلام است، چرا كه آزادي حقيقي تنها در سايه عبوديت خدا محقق مي شود.

رييس جمهور با بيان اينكه حقوق انسان ها در اسلام تبيين و تحليل مي شود، گفت: در شرايطي كه اسلام همه زمينه هاي رشد و تعالي انسان را در خود دارد، نبايد به گونه اي عمل كنيم كه مستكبران و دشمنان بشريت مدعي دفاع از حقوق انسان ها شده و شعار آن را سر بدهند.

احمدي‌نژاد افزود: امروز بايد پرچم عدالت و دفاع از حقوق انسان ها را حتي براي مردم آمريكا و اروپا برافرازيم، چرا كه ما هيچ فاصله اي ميان انسان ها قائل نيستيم و معتقديم نوع انسان هنوز نجات پيدا نكرده و خواسته پيامبران تاكنون محقق نشده است.

رييس جمهور با بيان اينكه تنها كسي مي تواند عدالت را به طور كامل در جهان محقق و حاكم كند كه خود عادل و از جنس پيامبران باشد، تصريح كرد: ما نيازمند كسي هستيم كه قرآن را همانگونه كه پيامبر اسلام (ص) فهميده درك كرده باشد، چرا كه پيامبر (ص) انساني كامل و عادل بود و بايد تلاش كنيم تا عدالت اسلامي را در جهان پياده كنيم.

احمدي‌نژاد تاكيد كرد: رمز وحدت مسلمانان ماموريت مشترك آنها براي استقرار عدالت در جهان است و كسي كه بايد اين عدالت را در جهان پياده كند، محور وحدت به شمار مي رود و او كسي است كه موعود همه پيامبران بوده است.

رييس جمهور با بيان اينكه ما براي رسيدن به وحدت نيازمند انسان كامل و موعود همه پيامبران به عنوان حبل‌الله هستيم، تصريح كرد: اگر انسان كامل نبود، وحدت نيز معنا نداشت و همانطور كه پيامبر اسلام (ص) متعلق به همه بشريت است، موعود نيز به همگان تعلق دارد و اينكه موعود را متعلق به قشري خاص بدانيم، ظلم به بشر و موعود است.

احمدي‌نژاد افزود: نسبت موعود به مسلمانان و همه انسان ها مساوي است، چرا كه او مي خواهد همه بشر را نجات دهد و ما افتخار مي كنيم آن كسي كه قرار است عدالت را به طور كامل در جهان برقرار كند، فرزند پيامبر خاتم (ص) است.

رييس جمهور با بيان اينكه موعود بشر، ميراث مشترك همه مسلمانان است، گفت: با پيگيري حكومت و برقراري عدالت جهاني، هم مي توانيم متحد شويم و هم شرايط جهاني را به نفع خود تغيير دهيم.

دكتر احمدي‌نژاد در خصوص بخشي از صحبت هاي مطرح شده در اين جلسه در خصوص وضعيت اهل تسنن در ايران گفت: برادران اهل سنت در ايران به اندازه ساير ملت جايگاه دارند و دولت خود را خادم آنها مي‌داند. البته مشكلات در همه جا وجود دارد كه بايد براي برطرف شدن آنها دست در دست همديگر داده و پيش برويم.

رييس جمهور اظهار داشت: هر كس بخواهد، در اين جهت كه شيعه اي را سني و اهل تسنني را شيعه كند، عمل و تلاش كند، بدون شك در مسير پيامبر اسلام (ص) نيست.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: به صراحت اعلام مي كنم، هر كس در هر كجاي دنيا به صحابه پيامبر اسلام (ص) توهين كند، مسلمان نيست و در مسير اسلام گام برنداشته است، بلكه نوكر بيگانگان و بازي خورده آنها است.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تحولات سوريه گفت: ما از شرايط ايجاد شده در سوريه ناراحت هستيم و معتقديم كه حق مردم اين است كه بخواهند حاكمان خود را خودشان انتخاب كنند و معتقديم كه اين حق تنها با تفاهم حاصل مي شود و هر دولتي كه بخواهد با جنگ روي كار بيايد، دوام نخواهد داشت.

شيخ احمد الطيب نيز در اين جلسه ضمن خوشامدگويي به رييس جمهوري اسلامي ايران اظهار اميدواري كرد، تا با اين سفر روابط ديپلماتيك، علمي و فرهنگي ميان دو كشور گسترش يابد.

وي احمدي‌نژاد را انساني صادق، فروتن و پارسا برشمرد و گفت: بنده نسبت به رييس جمهوري ايران دوستي و عشقي عميق دارم و امروز احساس مي كنم در برابر دوستي عزيز قرار گرفته ام.

رييس دانشگاه الازهر با بيان اينكه دانشگاه الازهر قديمي ترين دانشگاه اسلامي در جهان است، گفت: اين دانشگاه ۵۰۰ هزار دانشجو از ۱۰۲ كشور جهان دارد كه در ۶۷ دانشكده در رشته هاي مختلف علوم انساني، زبان، مهندسي فناوري، پزشكي و علوم اجتماعي و اسلامي تحصيل مي كنند؛ فلسفه اسلامي در اين دانشگاه به طور عميق به دانشجويان تدريس مي شود.

شيخ احمد الطيب با بيان اينكه اين دانشگاه در تقريب مذاهب پيشرو بوده و هدف اصلي علماي بزرگ الازهر ريشه كن كردن تفرقه ميان مسلمان است، گفت: امروز سياستمداران غربي تفرقه اندازي ميان مسلمانان را دنبال مي كنند تا خود در آرامش و راحتي باشند.

رييس دانشگاه الازهر تصريح كرد: مطمئن هستم سفر رييس جمهوري اسلامي ايران به مصر فرصت مناسبي براي تقريب و برادري ميان شيعيان است.

وي همچنين بر لزوم گسترش دوستي ها و همكاري ها ميان همه مسلمانان چه شيعه و چه سني تاكيد كرد.

شيخ احمد الطيب همچنين با تقدير از سخنان دكتر احمدي نژاد در جمع اساتيد دانشگاه الازهر سخنان وي را مورد اتفاق همه علما و اساتيد اين دانشگاه برشمرد و گفت: آنچه رييس جمهوري اسلامي ايران در رابطه با برقراري عدالت بيان كردند به عنوان موضوعي مهم در اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفته است.
بازگشت به ابتدای صفحه
 
Share/Save/Bookmark