دلار و سكه از سبد سرمايه‌گذاري مردم خارج مي‌شود
چشم‌انداز مثبت يكي از مؤلفه‌هاي مهم جهت سرمايه‌گذاري در بازار است، در مقابل اگر چشم‌انداز نويد‌دهنده كاهش قيمت در بازار باشد، سرمايه‌ها به سرعت از بازار خارج مي‌شوند. خروج انبوه سرمايه از بازار و رشد عرضه ارز و دلار موجب شده تا كاهش قيمت در اين بازارها سرعت بيشتري به خود بگيرد.
شنبه ۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 45667
 
دلار و سكه از سبد سرمايه‌گذاري مردم خارج مي‌شود
 
 

‌ اول نیوز:هر وقت بخش توليد با مشكل همراه باشد سرمايه‌ها به سمت بازارهايي چون سكه و دلار كه از نقد‌شوندگي بالايي نيز برخوردارند رهسپار مي‌شود؛ به دليل چالش‌هاي داخلي و خارجي در حوزه اقتصاد طي دو سال گذشته بسياري از سرمايه‌ها به بازارهاي فوق گسيل شد. (هجوم بالاي سرمايه در بازارها به تنهايي باعث شكل‌گيري حباب مي‌شود.) حال كه چشم‌انداز اقتصاد ايران نويد‌بخش تغيير برخي سياست‌هاي كلان و جان گرفتن توليد در آينده‌اي نه‌چندان دور است، به نظر مي‌رسد حباب در حال خروج از بازارهاي فوق است.
براساس اين گزارش، پيش از اين نيز بسياري از كارشناسان اشاره كردند كه كالاهايي چون طلا، سكه و ارز بيش از ارزش واقعي خود معامله مي‌شوند و در صورت تغييراتي در بازار حباب موجود در بازار مي‌تركد و برخي از سرمايه‌گذاران ضرر مي‌كنند، به نظر مي‌رسد اين تحليل در حال‌وقوع است.
از اين گذشته تحليلگران حركت‌هاي سينوسي را براي بازارها ترسيم مي‌كنند، يعني يك بازار نمي‌تواند پيوسته حركت صعودي داشته باشد و پس از مدتي دچار نزول مي‌شود، به طور مثال اواخر دولت خاتمي نيز بازار خودرو و سيمكارت چنين حركتي را تجربه كرد.
سياست دولت احمدي‌نژاد بر اين پايه بنا شد كه با نوسان در بازارهايي چون سكه، طلا و ارز كه تنظيم هرسه در اختيار بانك مركزي است، نقدينگي جهت شود، حال با پايان دولت دهم موج منفي حركت سينوسي بازارهاي فوق آغاز شده است كه در روزهاي پيش رو بي‌شك شدت مي‌گيرد.

سقوط قيمت جهاني طلا
در اين بين طي هفته گذشته هر قطعه سكه تمام طرح جديد با افت قابل توجهي از يك‌ميليون و ۳۱۰ هزار تومان هم‌اكنون به يك‌ميليون و ۱۶۰ هزار تومان سقوط كرد.
با وجود افت شديد هر اونس طلا در بازارهاي جهاني- سقوط به كانال ۱۲۰۰ دلاري و كاهش قابل توجه ارزش سكه و دلار در بازار- سكه همچنان حباب دارد. به گفته يك تحليلگر، دلار و سكه از سبد سرمايه‌گذاري مردم عادي خارج شده است.
بر اساس اين گزارش، رأس ساعت ۱۱:۳۰ ظهر (پنج‌شنبه) هفته گذشته قيمت سكه با آغاز ريزش هر اونس طلا در بازارهاي جهاني از ۱۳۶۰ دلار و حركت به سمت كانال ۱۲۰۰ دلاري افت شديدي را تجربه كرد و در همان ساعات قيمت سكه بهار آزادي در بازار تهران نزديك به ۴۰ هزار تومان كاهش يافت.
اين تنها عامل براي كاهش قيمت طلا و سكه در بازار نبود بلكه ارزش دلار در برابر ريال نيز تحت تأثير اخباري مبني بر لغو تحريم‌هاي يك بانك ايراني در دادگاه عالي انگليس، بدون معطلي ۲۷۰ تومان كاهش يافت.

دلار در حال سقوط
بر همين اساس، در اين روز هر دلار امريكا در بازار غير رسمي ۳ هزار و ۱۹۰ تومان ارزش‌گذاري شد كه شواهد بيانگر كاهش بيشتر قيمت‌ها نيز است.
سكه هنوز ۱۶۰ هزار تومان حباب دارد
بر همين اساس، شايد در ذهن مردم اينطور تداعي شود كه قيمت‌ها ديگر از اين ارزان‌تر نخواهد شد و هم‌اكنون فرصت خريد است، اما با توجه به محاسبه قيمت جهاني طلا و دلار هر قطعه سكه در بازار همچنان حباب دارد.
طبق فرمول:{[(قيمت اونس جهاني طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ ۳۱/۱ ]× ۰، ۹۱۶×وزن سكه}+ حق ضرب ، قيمت هر اونس ۱۲۹۵/۱ ضرب در ۳۲۰۰ تومان تقسيم بر ۳۱/۱ (وزن اونس) و ضرب در ۹/۰ سپس با لحاظ وزن ۸/۱۱۳ سكه و عيار آن به علاوه حق ضرب ۵ هزار توماني در حال حاضر قيمت واقعي سكه ۹۸۸هزار تومان است.
طبق اين فرمول هر قطعه سكه با توجه به قيمت‌هاي جهاني طلا و دلار در بازار ۱۶۰هزار تومان حباب دارد، اما از آنجايي ‌كه سودجويان از اين امر متضرر شده‌اند، حاضر به فروش به قيمت واقعي آن نيستندكه پيش‌بيني مي‌شود در روز‌هاي آتي دست نامرئي بازار اين سد را از ميان خواهد برداشت.

پيش‌فروش ۶۷۰ هزار سكه در دور دوم
رئيس كل بانك مركزي از پيش‌فروش۶۶۰ تا ۶۷۰ هزار توماني سكه، انصراف از خريد ۵۸ هزار سكه و تحويل ۳۰۰ هزار قطعه در دور دوم پيش‌فروش بانك مركزي خبر داد و گفت: بهتر است ثبت‌نام‌كنندگان براي دريافت سكه‌هاي خود تا شهريور ماه صبر نكنند.
محمود بهمني در گفت‌وگو با فارس با اشاره به كاهش قيمت جهاني طلا اظهار داشت: بانك مركزي از مدت‌ها قبل كاهش قيمت اونس و نزديك شدن آن به ۱۲۰۰ دلار را پيش‌بيني كرده بود و به همين دليل زودتر از موعد عرضه سكه‌هاي پيش‌فروشي را آغاز كرد.
وي با بيان اينكه در دوره قبل۵/۹ ميليون سكه و در اين مرحله حدود ۶۶۰ تا ۶۷۰ هزار سكه پيش‌فروش شد، افزود: از مجموع سكه‌هاي پيش‌فروش شده در مرحله دوم، معادل ۵۸ هزار سكه انصراف داده و پول اين افراد بازگشت داده شد. رئيس كل بانك مركزي تصريح كرد: در اين مدت حدود ۳۰۰ هزار پيش‌فروشي تحويل داده شد و مابقي سكه‌ها هنوز در بانك است. بهتر است ثبت‌نام‌كنندگان براي دريافت سكه‌هاي خود تا شهريور ماه صبر نكنند. بر اساس اين گزارش در دور اول پيش‌فروش سكه تعداد زيادي از خريداران در موعد مقرر براي تحويل سكه‌هاي خود اقدام نكردند و اين سكه‌ها در بانك ماند.
بهمني با اشاره به روند كاهشي قيمت سكه در بازار گفت: اگر قيمت سكه افزايش مي‌يافت، بانك مركزي مجدداً طرح پيش‌فروش سكه را اجرا مي‌كرد. 

روزنامه جوان

بازگشت به ابتدای صفحه
 
Share/Save/Bookmark